Baş ağrısı şikayetiyle hastaneye giden adamın “beyinsiz” çıktığı iddiası

İDDİA: Baş ağrısıyla hastaneye giden adam beyinsiz olduğunu öğrendi.  

YANLIŞ

Posta Gazetesi, GZT Haber, İnternet Haber gibi haber sitelerinde, İrlanda’da yaşayan 84 yaşındaki bir adamın baş ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede beyninin olmadığını öğrendiği iddia edildi. Haberde, ismi açıklanmayan hastanın baş ağrısı şikayetinin yanı sıra sol tarafından bir ağrı ve yürümede güçlük çekme gibi şikayetlerle hastaneye başvurduğu bunun sonucunda çekilen MRI görüntüsünün ardından 84 yaşındaki hastanın beyninin sol tarafının olmadığı belirtildi.

Yeni Şafak Gazetesi ise olayı “Baş ağrısıyla hastaneye gitti beyinsiz olduğunu öğrendi” başlığıyla verdi.


Hastanın sağ beyninde sadece 9 cm’lik bir boşluk var

Ancak baş ağrısı sebebiyle hastaneye giden 84 yaşındaki hastanın beyninin olmadığı iddiası doğru değil.

Dünyanın önemli tıp dergilerinden BMJ’de yayınlanan makalede, doktorların hastanın rutin kontrollerini yaptığı ve beyin MRI’nın çekilmesinin ardından 84 yaşındaki hastanın sağ ön lobunda 9 cm’lik bir hava boşluğunu fark ettiği ifade ediliyor. Yani söz konusu haberlerde geçtiği gibi hastanın beyinsiz olduğu veyahut sol beyninin yarısının olmadığı iddiası doğru değil.

Hastanın sağ ön lobundaki hava boşluğu

Washington Post’ta yer alan haberde hayatı boyunca sigara içmediği ve nadiren alkol aldığı belirtilen hastanın sağ ön lobundaki boşluğu görünce doktorların da çok şaşırdığı ifade ediliyor. BMJ’de yer alan makalede ismi geçen ve vakayı inceleyen doktorlardan biri olan Finlay Brown ise yine aynı haberde, daha önce buna benzer bir olayı araştırdığını ancak bulamadığını belirtiyor. Ayrıca sağ beyindeki 9 cm’lik hava boşluğunun daha önce gerçekleşen beyin ameliyatları gibi çeşitli sebeplerden sonra oluşabileceği ifade ediliyor. Son olarak haberde hastaya felç tehlikesine karşı ilaç verilip eve gönderildiği de söyleniyor.

Guardian gazetesine de konu olan haberde Brown, hastanın beyin görüntülerine bakıldığında sağ beynin yokmuş gibi gözüktüğü ancak aslında hava boşluğunun beyni sıkıştırdığını ifade ediyor. Brown son olarak hastaya ameliyat seçeneğinin sunulduğunu ancak risklerin de göz önünde tutulması gerektiğini belirtiyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.