Başakşehir FK’yı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde kurduğu iddiası

İDDİA: İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü, Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendi belediye başkanlığı döneminde kuruldu.

YANLIŞ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2019’da TRT’de katıldığı “Cumhurbaşkanı Özel” isimli programda, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nü belediye başkanlığı döneminde kendisinin kurduğunu iddia etti. Serdar Karagöz ve Sermin Baysal Ata’nın sorularını cevaplandıran Erdoğan, “Başakşehir şu anda çok çok başarılı gidiyor. Tabii onla da övünüyorum çünkü kurduğum takım. Başakşehir’i belediye başkanlığım döneminde kurduk ve oradan tırmandı ve taa buralara kadar geldi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bu demeci Fanatik, Sporx, Hürriyet, Foto Spor ve Milliyet gibi internet siteleri tarafından da haberleştirildi. De Marke Sport isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan demeç yaklaşık 4 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

Ancak, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı sırasında kurduğu iddiası doğru değil. Söz konusu kulüp 1990 yılında dönemin Sosyaldemokrat Halkçı Partili (SHP) belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü adıyla kurulmuş. Erdoğan ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına 1994 yılında seçilmişti.

Kulüp 1990 yılında SHP’li Nurettin Sözen tarafından kurulmuş

Konu hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün resmi internet sitesinde bazı bilgiler bulunuyor. İnternet sayfasında yer alan “Tarihçemiz” başlıklı bölümde kulübün kurulmasındaki ilk adımın 15 Haziran 1990’da belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından atıldığı ifade ediliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yürütülen yazışmaların sonunda ise kulübün resmi olarak 29 Ağustos 1990’da kurulduğu anlaşılıyor. Buna ek olarak internet sitesinde kulübün kuruluşuna dair kararın da yayımlandığı fark ediliyor.

Dernekler kanununa göre kurulan kulübün internet sitesinde derneğin ilk tüzüğü de yayınlanmış. Tüzüğün 4. maddesinde kulübün kurucularının sıralandığı fark edilebiliyor. Buna göre kurucular arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın adına rastlanmıyor. Kurucu listesinin ilk sırasında ise Nurettin Sözen yer alıyor. Buna ek olarak sitede kulüp tarihinde başkanlık yapan isimlere de yer verildiği anlaşılıyor. Erdoğan 1994 ila 2000 yılları arasında kulübün üçüncü başkanı olarak belirtiliyor.

Yine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Derneği’nin 28 Kasım 1990 tarihli olağan kongresinde seçilen yönetim kurulu üyeleri arasında Erdoğan’ın ismi bulunmuyor.

Konu hakkında Sözcü gazetesine konuşan Nurettin Sözen “Başakşehir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Futbol Kulübü’nden koparılma bir takım. O dönem belediye başkanlığını ben yapıyordum ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Futbol Kulübü’nü 1990 yılında ben kurdum” şeklinde ifadelerde bulunmuş.

1990 yılında İstanbul Belediyesi SHP’nin elindeydi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün kurulduğu 1990 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi SHP’li belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından yönetiliyordu. Sözen, 1989 yerel seçimlerinde İstanbul’da aldığı yüzde 36’lık oyla belediye başkanlığı seçimlerini kazanmıştı.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir futbol turnuvasında. (Anadolu Ajansı – 1994)

Recep Tayyip Erdoğan ise 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Refah Partisi’nden belediye başkanı seçilmişti. Yani Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün kurulmasından yaklaşık 4 yıl sonra belediye başkanı olacaktı.

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü 2014 yılında İBB’den ayrıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki futbol takımının, 2014 yılında belediyeden ayrılarak “İstanbul Başakşehir FK” şeklinde yeniden kurulduğunu söylemek mümkün. Dönemin belediye başkanı Kadir Topbaş’ın konu hakkında yaptığı bazı açıklamalarda Topbaş, Süper Lig’e çıkan takımın İBB bünyesinden ayrılacağı ve yeni bir takım olarak yoluna devam edeceğini ifade ediyor. Ayrıca haberde Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün 1990 yılında Nurettin Sözen tarafından kurulduğunu da hatırlatıyor.

Halihazırda İstanbul Başakşehir FK’nın başkanlığını yapan Göksel Gümüşdağ’ın 2018’de konu hakkında bazı açıklamalarda bulunduğu anlaşılıyor. Gümüşdağ, İstanbul Başakşehir FK’nın 2014 yılında İBB bünyesinden ayrıldığını ifade ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün bir dernek olduğunu da hatırlatan Gümüşdağ bu kulübün kuruluş tarihini 1990 olarak belirtiyor.  

Ligdeki takımların bir araya gelerek 2000 yılında kurdukları Kulüpler Birliği’nin internet sitesinde de kulübün kurucusu olarak Nurettin Sözen gösteriliyor. Ayrıca sitede kulübün 2014 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde faaliyet gösterdiği de ifade ediliyor.

İstanbul Başakşehir FK’nın kurulduğu Haziran 2014’te Erdoğan’ın Başbakan olarak görev yaptığını da söylemek mümkün.

Göksel Gümüşdağ, Emine Erdoğan’ın ağabeyi Hasan Gülbaran’ın damadı

2014 yılında İBB’den ayrılarak kurulan İstanbul Başakşehir FK’nın kulüp başkanı olarak Göksel Gümüşdağ görünüyor. Göksel Gümüşdağ ise Emine Erdoğan’ın abisi Hasan Gülbaran’ın kızı Müge Gülbaran ile 2006 yılında dünya evine girmiş. Anadolu Ajansı’nda yer alan bir fotoğrafta Erdoğan’ın yeğeni Müge ve Göksel Gümüşdağ’ın nikah şahitliğini Recep Tayyip Erdoğan ve Emre Belezoğlu’nun yaptığı görülebiliyor. Yani İstanbul Başakşehir FK’nın başkanlığını yürüten Gümüşdağ’ın Erdoğan ailesiyle akrabalık ilişkisinin olduğunu söylemek mümkün.

İstanbul Başakşehir FK’nın yönetim kurulunda Erdoğan ailesiyle bağlantılı başka isimler de bulunuyor. Kulüpte yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Ahmet Ketenci, Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın kayınbiraderi. Burak Erdoğan ise Osman Ketenci’nin kızı Sema Ketenci ile 2001 yılında evlenmiş.

Yine kulüpte asbaşkan olarak görev yapan isimlerden birinin Mustafa Saral olduğu dikkati çekiyor. Mustafa Saral bu görevine ek olarak, Silivri Belediyesi’nde AK Parti meclis üyesi olarak da bulunuyor.

Ayrıca İstanbul Başakşehir FK’nın başkanvekili olan Çağatay Kalkancı’nın aynı zamanda İBB Genel Sekreter Yardımcı olarak görev yaptığı da fark edilebiliyor.

Bunlara ek olarak Sırrı Demirtaş tarafından 2017 yılında hazırlanan “Hükümet – İstanbul Başakşehir FK İlişkisi” isimli çalışmada kulüp yöneticilerinin Erdoğan’la olan ilişkisi haritalandırılmış.  Sonuç olarak 2014’te İstanbul Başakşehir FK olarak futbol kulübü haline gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün Erdoğan tarafından kendi belediye başkanlığı döneminde kurulduğu iddiası doğru değil. Kulüp SHP’li Nurettin Sözen tarafından 1990 yılında kurulmuş. Erdoğan 1994 yılında belediye başkanı seçildikten sonra kulüpte başkan olarak yer almış. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde top koşturan futbol takımı ise 2014 yılında belediyeden ayrılarak İstanbul Başakşehir FK adını almış. Başakşehir FK’da ise Erdoğan’a yakın isimler bulunuyor.

Kaynaklar

İstanbulbbsk.org, Tarihçe

İstanbulbbsk.org, Nurettin Sözen imzalı belge, 28 Ağustos 1990

İstanbulbbsk.org, Kurucuların yer aldığı derneğin ilk tüzüğü

İstanbulbbsk.org, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü başkanlarının listesi

İstanbulbbsk.org, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü derneğinin olağan kongresi, 28 Kasım 1990

YSK, Yerel seçim sonuçları, 1989

YSK, Yerel seçim sonuçları, 1994

Hürriyet, İBB artık futbolda, profesyonel ligde olmayacak, 17 Nisan 2014

Sabah, Medipol Başakşehir'in belediye ile bir alakası yok, 14 Şubat 2018

Kulüpler Birliği, İstanbul Başakşehir FK

Fanatik, Huzurlarınızda Başakşehirspor, 5 Haziran 2014

BBC Türkçe, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Ağustos 2014

İbfk.com, Yönetim

Haberler.com, Başbakan Erdoğan, Müge Gümüşdağ'ın Nikah Şahitliğini Yaptı, 3 Eylül 2006

Anadolu Ajansı, Başbakan Erdoğan Gümüşdağ’ın nikah şahiti oldu, 2006

TGRT Haber, Başbakan Erdoğan nikah şahitliği yaptı, 9 Ağustos 2003

Anadolu Ajansı, Erdoğan’ın mutlu günü, 2001

Anadolu Ajansı, Mustafa Saral’ın fotoğrafı, 2017

Silivri Belediyesi, Meclis üyeler listesi

İBB, Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı

Sırrı Demirtaş, Hükümet - İstanbul Başakşehir FK İlişkisi, 2017