Berat Albayrak ve Özge Ulusoy’u bir arada gösteren fotoğraf montaj

İDDİA: Fotoğraf Bakan Berat Albayrak ve manken Özge Ulusoy’u birlikte bir yatta gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ve manken Özge Ulusoy’u bir yatın içinde gösterdiği iddia edildi. Türkhane isimli sayfa tarafından 22 Haziran 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf yaklaşık 200 kişi tarafından paylaşıldı.

Ancak fotoğrafın Bakan Berat Albayrak ve Özge Ulusoy’u bir yatın içinde beraber gösterdiği iddiası doğru değil. Görsel montajlanmış. 2017 yılında çekilen fotoğrafın orijinalinde ise ABD’li şarkıcı Selena Gomez ve “The Weeknd” olarak bilinen şarkıcı sevgilisi Abel Makkonen Tesfaye bulunuyor.

Fotoğraf 2017 yılında çekilmiş

Berat Albayrak ve Özge Ulusoy’u yan yana gösterdiği belirtilen montajlı fotoğrafın orijinalinin  Şubat 2017’de çekildiğini söylemek mümkün. Daily Mail’de 14 Şubat 2017’de yer alan bir haberde ABD’li şarkıcı Selena Gomez ve “The Weeknd” olarak bilinen Kanadalı sevgilisi Abel Makkonen Tesfaye’nin lüks bir yatta Sevgililer Günü’nü kutladıkları ifade edilmiş. Haberde yer alan fotoğraflar arasında iddiadaki fotoğrafın aslını da görmek mümkün.

Fotoğraf incelendiğinde elinde kupa bardak tutan The Weeknd’in kafasının yerine Berat Albayrak’ın montajlandığı anlaşılabiliyor. Benzer şekilde Selena Gomez’in yerine ise manken Özge Ulusoy yerleştirilmiş.

ABD’nin Los Angeles kentindeki Marina Del Rey limanında çekilen diğer fotoğraflarda da söz konusu yatın Selena Gomez ve The Weeknd’in buluştuğu yat olduğu fark edilebiliyor.


Buna ek olarak Selena Gomez ve The Weeknd’in lüks bir yatta çekilen fotoğrafları 15 Şubat 2017’de başka bir internet sitesinde de yer alıyor.

Ortaya atılan bu iddianın sosyal medyada en çok karşılaşılan 7 yanlış bilgi türünden manipülasyona örnek teşkil ettiği de söylenebilir. Manipülasyon, ekleme ya da çıkarma yoluyla değiştirilen fotoğraf veya bilgi olarak nitelenebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Dailymail, Fotoğrafın orijinalinin yer aldığı haber, 14 Şubat 2019

Frmmagazin, Selena Gomez ve The Weeknd Sevgililer Gününü Bir Yatta Erkenden Kutladı, 15 Şubat 2019