Berat Albayrak’ın gözünün altındaki kızarıklığı gösteren fotoğraf 2018 yılından

İDDİA / Fotoğraf: Berat Albayrak’ın Haziran 2019’da Özge Ulusoy hakkında çıkan iddiaların ardından yüzünde oluşan kızarıklık.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Haziran 2019’da gözünün altında oluşan bir kızarıklığı gösterdiği iddia edildi. Bu dönemde birçok internet sitesinde Özge Ulusoy ve Berat Albayrak hakkında çeşitli iddialar yer almıştı. Sosyal medya kullanıcıları da iddia konusu fotoğrafın sebebinin Özge Ulusoy ile ilgili iddialar olduğunu belirtti.

Facebook’taki bir kullanıcı tarafından 22 Haziran 2019’da paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar yaklaşık 4 bin 900 paylaşım ve 550 beğeni aldı.

Ancak fotoğrafın Haziran 2019’da sosyal medyada dolaşıma giren iddialarla ilişkili olarak Berat Albayrak’ın gözünün altında oluşan kızarıklığı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 27 Haziran 2018’deki Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni’nden. Öte yandan dönemin Tabii Kaynaklar ve Enerji Bakanı Albayrak’ın gözünün altındaki bu kızarıklığın sebebi bilinmiyor.

Görüntü Haziran 2018’den

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın YouTube kanalı üzerinden 27 Haziran 2018’de paylaşılan videodan, aynı gün düzenlenen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni açılışında Bakan Berat Albayrak’ın yaptığı konuşmaya ulaşılabiliyor. Konuşmanın çeşitli anlarında Albayrak’ın sağ gözünün altındaki kızarıklık fark ediliyor. 

HaberTürk’te 27 Haziran 2018’de yer alan bir haberde Bakan Albayrak’ın konuşmasından notlara yer verilmiş. Törende Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinin yeni fazları için Dünya Bankası ve Asya Altyapı ve Yatırım Bankası ile toplamda 1,2 milyar dolarlık finansman anlaşması imzalanmış.

Bazı haber sitelerinde de Albayrak’ın sağ gözü altındaki kızarıklığın dikkat çektiği ifade edilmiş. Ekşi Sözlük’te de Haziran 2018’de aynı konuda bir başlığın açıldığı görülebiliyor. Söz konusu iddia sosyal medyada yayılmaya başladıktan sonra aynı başlığa tekrar entry girildiği de fark ediliyor. 

İlginizi Çekebilir:  Berat Albayrak ve Özge Ulusoy'u bir arada gösteren fotoğraf montaj

Sonuç olarak Berat Albayrak’ın sağ gözünün altındaki kızarıklığı gösteren fotoğraf 27 Haziran 2018’deki Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni’nden. Bu anlamda iddia konusu fotoğrafın montaj olmadığı da söylenebilir. Öte yandan kızarıklığın nedeni bilinmiyor.

Doğru bir fotoğrafın, bilginin içinde bulunduğu olayların iddiada olduğu gibi farklı bir anlatı içinde sunulduğu bu gibi durumlar yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “bağlamdan koparmaya” örnek olarak gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Az Önce Ne oldu?, Berat Albayrak’ın gözüne ne oldu?, 27 Haziran 2018

HaberTürk, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman İmza Töreni, 27 Haziran 2018

YouTube, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi Finansman Anlaşması İmza Töreni, 27 Haziran 2018

YouTube, Cumhurbaşkanı Erdoğan oyunu kullandı, 23 Haziran 2019