Beykoz ve Üsküdar’daki oy zarflarına milletvekili mührü basıldığı iddiası

İDDİA: 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı Seçiminde, Üsküdar ve Beykoz ilçelerindeki bazı oy zarflarında milletvekili mührü var.

DOĞRU

Sosyal medyada ve Cumhuriyet, Artı Gerçek, Yeni Çağ, ABC Gazetesi, Tele1 gibi haber sitelerinde, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İBB Başkanlığı Seçiminde, Üsküdar ve Beykoz ilçelerindeki bazı oy zarflarında milletvekili mührü olduğu iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 25. ve 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş’ın Twitter’da paylaştığı iddia şimdiye kadar 10 binden fazla kişi tarafından beğenildi.

23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İBB Başkanlığı Seçiminde, Üsküdar ve Beykoz ilçelerinde kullanılan oy zarflarında milletvekili mührü olduğu iddiası doğru. Üsküdar ve Beykoz İlçe Seçim Kurullarından yapılan açıklamaya göre iddiaya konu olan zarflar geçerli sayılacak.

İnternette zarfların geçerli sayılacağına dair verilen karar paylaşıldı

İnternette Üsküdar ve Beykoz İlçe Seçim Kurullarının konu ile ilgili yaptıkları ifade edilen yazılı açıklamada, iddiaya konu olan milletvekili mühürlü zarfların geçerli sayılmasına karar verildiği belirtildi. Ancak, söz konusu belge henüz resmi kaynaklardan paylaşılmadı.

Bazı sandık görevlileri tutanak tuttu

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal Twitter’da paylaştığı gönderide, sandıklarından milletvekili mühürlü zarflar çıkan görevlilerin tutanak tutması gerektiğini söyledi. İddiaya konu olan zarfların olduğu Beykoz ve Üsküdar ilçelerindeki sandıklarda bazı görevliler tutanak tuttu.

Üsküdar’daki Altunizade Hasibe Özal Ortaokulu’nda milletvekili mühürlü zarflar için tutulan tutanak

Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) mühürlü zarfları onayladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve CHP, milletvekili seçimlerine ait mühürlerin basılı olduğu zarfların geçerli sayılması için gün içerisinde YSK’ya başvuruda bulunmuştu. Saat 14:00’da konu ile ilgili karar almak için toplanan YSK, milletvekili seçimlerine ilişkin mühür bulunan zarfların geçerli olmasına karar verdi.

Kaynaklar

Üsküdar’daki Altunizade Hasibe Özel Ortaokulu’ndaki bir sandık görevlisi ile Twitter’da yapılan görüşme, 23 haziran 2019 / 11:47

YSK, Milletvekili mühürlü zarflar için alınan karar, 23 Haziran 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Üsküdar’daki Altunizade Hasibe Özel Ortaokulu’ndaki bir sandık görevlisi ile Twitter’da yapılan görüşme, 23 haziran 2019 / 11:47

YSK, Milletvekili mühürlü zarflar için alınan karar, 23 Haziran 2019