Beylikdüzü Belediyesi’nin Rauf Denktaş heykelini 8 milyon TL’ye yaptırdığı iddiası

İDDİA: Beylikdüzü Belediyesi’nin yaptırdığı Rauf Denktaş rölyefi 8 milyon TL’ye mal oldu.

YANLIŞ

Beylikdüzü Belediyesi tarafından heykeltraş Azmi Sekban’a yaptırılan ve geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı yapılan Rauf Denktaş rölyefi, içerisinde Güney Kıbrıs eski Cumhurbaşkanı Makarios’un da yer alması nedeniyle eleştirilmiş, bir grup tarafından tahrip edilmişti.

Sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda ve Güneş gibi bazı haber sitelerinde yer alan haberlerde rölyefin 8 milyon TL karşılığında yaptırıldığı iddia edildi.

Ancak iddia gerçeği yansıtmıyor. Beylikdüzü Belediyesi Basın Birimi tarafından teyit.org’a gönderilen ve 26 Aralık 2016 tarihinde imzalanan harcama pusulasında rölyefin belediyeye 152 bin 400 TL’ye mal olduğunu, bunun 25 bin 908 lirasının stopaj bedeli olarak devlete ödendiğini görmek mümkün.

Beylikdüzü Belediyesi’nin teyit.org’a ilettiği diğer belgelerde de Mart 2016’da Azmi Sekban’dan “heykel yapım işinin alınacağının” onaylandığını ve hizmetin maliyetinin 152 bin 400 TL olarak belirtildiğini görmek mümkün.

Ayrıca Beylikdüzü Belediyesi tarafından 2016 yılı için hazırlanan Performans Programı’nda 2016 yılı boyunca “modüler saksı, heykel, figür vb. sanatsal işler yapılması” için ayrılan toplam bütçenin 1 milyon 225 bin TL olduğunu görmek mümkün.

Konu hakkında görüştüğümüz heykeltraş Azmi Sekban da yaptığı çalışma için eline 126 bin lira geçtiğini doğruladı.