Binali Yıldırım “Çanakkale geçilmez dediler” ifadesini kullandı mı?

İDDİA: Başbakan Binali Yıldırım, Çevre Projeleri Açılış Töreni'nde “Çanakkale geçilmez dediler. Ama şimdi Çanakkale dünyanın en uzun köprüsüyle geçilecek” dedi.

YANLIŞ

Başbakan Binali Yıldırım’ın 24 Şubat’ta katıldığı Çevre Projeleri Açılış Töreni’nde yaptığı konuşma sırasında, “Çanakkale geçilmez dediler. Ama şimdi Çanakkale dünyanın en uzun köprüsüyle geçilecek” dediği iddia edildi.

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasını canlı yayınlayan CNN Türk, Yıldırım’ın konuşmasının satır başlarını ekrana yansıttı. Bazı sosyal medya hesapları, CNN Türk’ün yayınından alınan ekran görüntüsüyle paylaşım yaptı.

Ancak Yıldırım, hükümetin gerçekleştirdiği ve planladığı ulaşım projelerinden bahsederken Çanakkale’de 18 Mart’ta temelinin atılması planlanan köprüye ilişkin olarak, “Çanakkale geçilmez dedik düşmana, ama dosta Çanakkale dünyanın en uzun köprüsüyle geçiliyor” ifadelerini kullandı. CNN Türk bu sözleri ekrana yansıtırken eksik aktardı.

CNN Türk’ün canlı yayınından saat 11:49’da alınan ekran görüntüsünün videosunu ve Başbakan Binali Yıldırım’ın konuya ilişkin açıklamasını aşağıda izleyebilirsiniz.

Başbakan Binali Yıldırım 25 Ekim 2016’da Çanakkale’ye yapılacak köprünün maliyetini ve geçiş ücretini açıkladığı basın toplantısında “Çanakkale geçilmez tarihte kaldı artık, Çanakkale geçilir, hertürlü geçilir hale geliyor. Denizden geçiliyor, havadan geçiliyor şimdi karadan da geçilmiş olacak” ifadelerini kullanmıştı.

SON GÜNCELLEME: 27.02.2017 / 14:01

  • Binali Yıldırım’ın Çanakkale’ye yapılacak köprüyle ilgili yaptığı eski açıklama eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.