Binali Yıldırım’ın Ordu’da yaptığı konuşma sırasındaki kalabalığa ilişkin iddialar

Başbakan Binali Yıldırım, 31 Mayıs 2018’deki Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni ziyareti sonrasında vatandaşlara hitap etti. Yıldırım’ın Ordu’da gerçekleştirdiği konuşma ise sosyal medyada tartışmalara yol açtı. Sözcü ve Mynet gibi haber siteleri yaptığı haberlerde Yıldırım’ın Giresun ve Ordu mitingine katılımın düşük olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Yıldırım’ın Ordu’daki konuşması olduğu iddiasıyla Twitter ve Facebook’ta bir video paylaştı.

Bunlara karşılık AK Parti Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise çekilen fotoğraflarla algı oyunları yapıldığını belirterek Binali Yıldırım’ın konuşmasına katılımın iddia edilen şekilde düşük olmadığını belirtti. AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu da görüntüleri kara propaganda olarak niteledi.

Başbakan Yıldırım’ın Ordu’daki konuşmasının ardından bazı kaynaklar iki ayrı fotoğrafı yan yana getirerek aslında konuşma sırasında meydanda bulunan kalabalığın görünenden farklı olduğunu belirtti.

Görüntüler Yıldırım’ın Ordu’da halka yaptığı konuşmayı gösteriyor

Tuncay Özkan ve çeşitli haber sitelerinin, Binali Yıldırım’ın Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin önünde yaptığı konuşmadan olduğu iddiasıyla paylaştığı görüntüler doğru.

Ordu Takip isimli yerel bir basın kuruluşunun Facebook’a yüklediği görüntülerde, Yıldırım’ın Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde yaptığı konuşma görülebiliyor.

Görüntülerde, Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde Yıldırım’ı dinlemek için sınırlandırılmış alanda bekleyen kalabalık fark ediliyor. Buna ek olarak sınırlandırılmış alanı kesen Fatih Caddesi üzerinde de Yıldırım’ı dinleyenlerin olduğu görülebiliyor.

Kalabalığa yukarıdan bakıldığında alanda boşluklar bulunuyor

Yıldırım’ın konuşması sırasında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hemen önündeki meydanda toplanan kalabalığı gösteren 16 dakikalık video görüntüsüne ulaşılabiliyor. Belediye binasının hemen önündeki meydana yukarıdan bakma şansına sahip bir binada bulunan Ordu Tv 52 isimli kanal Yıldırım’ın konuşmasını canlı olarak yayınladı.

Görüntüler incelendiğinde Yıldırım’ın konuşması süresince sınırlandırılmış alandaki kalabalığın ön tarafta yoğunlaştığı ancak alanın sonlarına doğru seyrekleştiğini fark etmek mümkün. Ayrıca görüntülerde belediye binasının önündeki alanı kesen Fatih Caddesi üzerindeki insanlar da görülebiliyor. Son olarak alanın sonunda bulunan Aziziye Yalı Camii önünde de bir kalabalık dikkat çekiyor.

Erzurum Ajans isimli haber sitesi tarafından 31 Mayıs 2018 saat 19.15’te yapılan haberde kullanılan bir fotoğraf incelendiğinde de Ordu Büyükşehir Belediyesi önündeki kalabalığın yoğunluğu net olarak görülebiliyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın paylaştığı fotoğraf yanlış mı?

Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz ve Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun algı operasyonu yapıldığını belirterek paylaştığı fotoğraf, Yıldırım’ın konuşması sırasındaki kalabalığı gösteriyor ancak fotoğraflar arasında perspektiften kaynaklı farklar bulunuyor.

Görsel incelendiğinde, fotoğrafın hemen solunda yer alan Türkiye Bayrağı’nın olduğu direklerin aslında belediye binasının önünde yer aldığı ya da Yıldırım’ın konuştuğu platformla paralel olduğu düşünülüyor. Ancak diğer bayraklarla beraber Türkiye Bayrağı’nın da asılı olduğu direklerle belediye binası arasında yaklaşık 30 metrelik bir fark var.

Belediye binasının önündeki alanda yer alan çizgiler baz alındığında Türkiye Bayrağı’nın yaklaşık olarak 10. çizgi üzeride olduğunu söylemek mümkün. Google Earth yardımıyla direğin bulunduğu çizgi ile belediye arasındaki mesafe görülebiliyor.

Buna ek olarak fotoğrafta, kalabalığın sınırlandırıldığı alanın bitimindeki Murat Caddesi’nin ucunda, insanların arabaların arkasından konuşmayı izlediği görülüyor. Yine Google Earth yardımıyla Murat Caddesi’nin ucunda bulunan insanların sınırlandırılan alana ortalama 10- 12 metre uzaklıkta olduğu hesaplanabiliyor.

Sonuç olarak fotoğraf, Yıldırım’ın konuşması sırasında çekilse de perspektiften kaynaklanan durumdan dolayı daha kalabalık olduğuna ilişkin bir izlenim yaratıyor.

Metrekare hesabına göre Yıldırım’ı kaç kişi dinlemiş olabilir?

Mapchecking isimli araçla belirlediğiniz bir alana metrekare başına kaç insanın sığacağını baz alarak bir hesaplama yapmak mümkün. Kitle güvenliği ve risk analizi konularında uzman olan Prof. Dr. G. Keith Still tarafından, metrekareye düşen kalabalıkların görselleştirilmiş hallerine ulaşılabiliyor. Bu görsellerle, Ordu’daki kalabalığın bulunduğu görsel ve videolar karşılaştırıldığında metrekareye bir kişinin düştüğünü söylemek makul karşılanabilir.

 .             Still’e göre metrekareye bir kişi düştüğünde oluşan görüntü.

 .             Still’e göre metrekareye iki kişi düştüğünde oluşan görüntü.

Buna göre kalabalığın sınırlandığı belediye binasının önündeki alanda, metrekareye bir kişi düştüğü varsayıldığında 846 kişinin olabileceği öngörülebiliyor. Metrekareye iki kişi düştüğü varsayıldığında ise bu sayı 1693 olarak değişiyor.

Fatih Caddesi’nin ucundaki ve Aziziye Yalı Camii’nin bahçesindeki alanda da metrekareye bir kişi düştüğü varsayılırsa 690 sayısına ulaşılıyor. Metrekareye düşen kişi sayısı ikiye çıkartıldığında ise bu sayı 1381’e çıkıyor.

Seçili bölgelerde metrekareye bir kişi düştüğü varsayımı dikkate alınırsa cami avlusu ve belediye binası önündeki alanda toplamda 1536 kişinin Yıldırım’ı dinlediği sonucu çıkartılabilir. Metrekareye iki kişi düştüğü varsayımında ise toplamda Yıldırım’ı dinleyen insan sayısı 3074 olarak görünüyor.

Sonuç olarak; çeşitli haber kuruluşları tarafından Başbakan Yıldırım’ın Ordu’da yaptığı konuşmadan olduğu iddiasıyla paylaşılan video ve fotoğraflar doğru. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın paylaştığı fotoğraf ise gerçek ancak perspektif olarak farklı bir açıdan çekilmiş. Buna göre alandaki minimum insan sayısı en az bin 500 olarak hesaplanabilir. Ancak elde edilen bu minimum sayı metrekareye bir kişi düştüğü varsayımından hareketle ortaya çıkmıştır. İncelenen fotoğraf veya videolarda meydanın arkasında kalan insan yoğunluğunun metrekareye bir insandan daha az olabilme ihtimali yüksek görünmektedir. Yani konuşmayı dinleyen minimum insan sayısı bin ila bin 500 arasında olabilir. Yıldırım’ın konuşma yaptığı sırada orada bulunan kişi sayısının ise en fazla 4 bin kişi civarında olabileceğini söylemek yanlış olmaz.

İlginizi Çekebilir:  Adalet Mitingi sırasında alandaki kişi sayısına dair iddialar ve olasılıklar

Kaynaklar

Ordu Takip Tv, Yıldırım'ın konuşmasına ait fotoğraflar, 31 Mayıs 2018

Ordu Tv 52, Yıldırım'ın konuşmasını gösteren video kaydı, 31 Mayıs 2018

Erzurumajans, AK Parti'nin Giresun ve Ordu mitinglerinde alanlar boş kaldı, 31 Mayıs 2018

Google Earth Pro, Ordu Büyükşehir Belediyesi uydu gürntüleri

Mapchecking.com, Metrekareye bir veya iki insan düştüğü varsayıldığında oluşan kalabalık

Mapchecking.com, Fatih Caddesi’nin ucundaki ve Aziziye Yalı Camii’nin bahçesinde metrekareye bir veya iki insan düştüğünde oluşan kalabalık

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.

Kaynaklar

Ordu Takip Tv, Yıldırım'ın konuşmasına ait fotoğraflar, 31 Mayıs 2018

Ordu Tv 52, Yıldırım'ın konuşmasını gösteren video kaydı, 31 Mayıs 2018

Erzurumajans, AK Parti'nin Giresun ve Ordu mitinglerinde alanlar boş kaldı, 31 Mayıs 2018

Google Earth Pro, Ordu Büyükşehir Belediyesi uydu gürntüleri

Mapchecking.com, Metrekareye bir veya iki insan düştüğü varsayıldığında oluşan kalabalık

Mapchecking.com, Fatih Caddesi’nin ucundaki ve Aziziye Yalı Camii’nin bahçesinde metrekareye bir veya iki insan düştüğünde oluşan kalabalık