Bir garip röportaj: Kanal İstanbul’a talip ABD’li fon şirketi

Türkiye’nin önde gelen ekonomi gazetelerinden Dünya’nın, 20 Ocak 2020 tarihinde birinci sayfasından yayınlandığı bir röportaj ülkenin gündeminde üst sıralarda yer alan Kanal İstanbul’la ilgili kritik bir iddia barındırıyordu. Gazetenin web sayfasında da yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin yedinci büyük fon şirketi olan Money Maker Management Türkiye’de bir ofis açmış; ülkedeki tüm mega projelerle ilgilendiklerini, yanı sıra Kanal İstanbul’a talip ve finansmanı sağlayabilecek güçte olduklarını vurgulamıştı.

Aysel Yücel imzalı röportaj okunduğunda, birçok çarpıcı bilgi barındırdığı söylenebilir. Söyleşide firmanın 100 milyon dolar altındaki projelerle ilgilenmediğinden, büyük petrol ve gaz arama çalışmalarını fonladığına kadar birçok iddialı argümana rastlamak mümkün. İddia bu kadar büyük olunca, teyitçi gözüyle araştırmak da farz oldu. Karşılaştığımız sonuçlar çarpıcıydı.

Şirket hakkındaki bilgilere internet sitesinden ulaşılamıyor

Öncelikle şirketi arama motorlarında arattığımız zaman, moneymakermanagement.com isimli bir siteye gidiyoruz. ABD’nin en büyük fon şirketlerinden biri olarak lanse edilen şirketin internet sitesinde pek bilgi yok. “Bize ulaşın” kısmına tıkladığımızda ise sadece bir iletişim formu çıkıyor ve sol blokta şirketin yönetim kuruluna ilişkin bazı bilgiler görülüyor. 

Şirketin CEO’su olarak görünen ve Dünya gazetesine de açıklamalarda bulunan George Ghorayeb ile Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi gibi isimler sitede de yer alıyor. Bu kişilere ait bir şirket e-postasının yanı sıra, şirket CEO’su Ghorayeb’in hotmail, Rashkidi’nin de gmail uzantılı adresleri paylaşılıyor. Şirketin kurulduğu eyalet ile, adres ve telefon bilgileri ise açık değil. 

Whoxy.com üzerinden sorguladığımızda, alan adının 27 Temmuz 2011 tarihinde alındığını görüyoruz. Alan adının alındığı ülke ise Lübnan. Yine arama sonuçlarında sitenin isim sahibinin George Ghorayeb olduğu anlaşılıyor. İsim ve e-posta üzerinden arama yapıldığında da bu isme kayıtlı iki site olduğu anlaşılıyor. 

Whois.sc üzerinden sorguladığımızda ise alan adının GoDaddy üzerinden alındığını tespit ediyoruz. İki platformda da şirkete ilişkin adres veya benzeri bir bilgi bulunmuyor.  

Şirket veri bankalarında böyle bir bilgi yok

Şirketlerle ilgili iddiaları soruştururken, kurumların uluslararası sistemdeki yerlerini incelemek için çeşitli araçlardan faydalanılabiliyor. Nitekim, ABD’nin en büyük yedinci fon şirketi olarak geçen bir firmanın kayıtlarına ulaşmak, olağan şartlar altında zor olmamalı. Şirketi Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı halka açık şirketleri sorgulayabileceğimiz U.S. Securities and Exchange Commision’da arattığımız zaman herhangi bir sonuçla karşılaşmıyoruz

Şirketleri sorgulayabileceğimiz bir diğer platform Open Corporate Management’in veri bankasında yaptığımız aramadaysa, 1984 yılında faaliyete geçen ve 1989 yılında kapanan Texas merkezli bir Money Maker Management; bir de 5 Mart 2012’den bu yana Hindistan’da yer alan bir şirkete rastlıyoruz. İki şirketin de bilgilerinde, röportajda adı geçen kişilere rastlanmıyor.

Teksas’taki şirketin adresi incelendiğindeyse şu anda o alanda başka yapılar olduğu görülüyor

Şirketin CEO’su George Ghorayeb’i arattığımızda ise bir LinkedIn sayfasına gidiyoruz. Profilinde şirketinin adını yanlış yazmış olsa da, Dünya gazetesi ile röportajı yapan kişinin bu olduğunu söyleyebiliriz

CEO’nun kendi adına aldığı bir alan adı olduğunu söylemiştik. georgeghorayeb.com alan adlı siteye girdiğimizde, sayfanın CEO’ya ait olduğu anlaşılıyor. Sayfadaki bir diğer link, bizi 3mfutures.com adlı bir başka siteye götürüyor. Ancak bu sayfa aktif değil. Sayfayı Wayback Machine ile incelediğimizde de, alınan dokuz kayıttan tamamının hazırlanmakta olan bir siteyi gösterdiğini görüyoruz. Daha eski tarihli kayıtlardaysa, Gharayeb’in adı ile Lübnan’a kayıtlı bir telefon numarası çıkıyor. Alan adlarını sorguladığımızdaysa, CEO’nun sitesinin Money Maker Management ile aynı tarihte alındığını anlıyoruz.  3mfutures.com adresinin adresi ise satışa açık durumda görünüyor.

Money Maker Management ismi ile ilgili aramalara devam edildiğinde, bir YouTube hesabına da rastlanıyor. Hesapta George Ghorayeb’e ait olduğu iddia edilen iki video var. Ancak buradaki kişi ne Dünya Gazetesi’ndeki röportajdakine, ne de LinkedIn profilindekine benziyor. George Ghorayeb olduğu söylenen kişi bambaşka bir görünüme sahip.

Haberdeki önemli isimlerden Elif Rahvancı

Röportajda adı geçen diğer isimse, şirketin Türkiye sorumlusu Elif Rahvancı. Bu ismi arattığımızda karşımıza bir LinkedIn sayfası çıkıyor. Profilden, Rahvancı’nın Ocak 2020 itibariyle şirketin yöneticisi olduğunu görüyoruz. Daha öncesinde çeşitli şirketlerde görev aldığına ilişkin paylaşımları da var. Profilde şirket Money Maker Management’a tıkladığımızdaysa yine kimsenin çalışmadığı tuhaf bir ağ ile karşılaşıyoruz. 

Diğer yandan Rahvancı, Türkiye için yeni bir isim değil. Kendisiyle ilgili yapılmış birçok geçmiş tarihli habere rastlamak mümkün. Elif Rahvancı’nın Türkiye ile Suriye hükümetinin ilişkilerinin iyi olduğu dönemde, hükümetten gelen talep üzerine Suriye’de borsa kurmakla görevlendirildiği bilgisi, Oda TV’de 28 Nisan 2019’da yapılmış bir haberde yer alıyor. Haberde Rahvancı’ya ait olduğu belirtilen fotoğraftan, Elif Rahvancı’nın Dünya gazetesine röportaj veren kişi olduğunu anlayabiliyoruz. Oda TV’deki haberde Rahvancı ailesinin Suriye’de, Türkiye’de Sabancı, Koç gibi aileler kadar önemli olduğu bilgisi paylaşılıyor. Hatta İstanbul’daki Rahvancı Sokak adının, bu aileden geldiği öne sürülüyor

Dünya gazetesinde de Rahvancı ismiyle ilgili bir habere daha rastlıyoruz. O dönem gazete ücretli bir modele sahip olduğundan haberin içeriğini göremesek de, Rahvancı’nın LinkedIn profilinde yer alan ODC International’daki çalışmaları, “Türkiye’de ve dünyada çok sayıda başarılı projeye imza atan, ODC Türkiye Danışmanı Elif Rahvancı, birçok yerli projeyi Silikon Vadisi’ne taşıyor çalınmasını önlüyor” ifadeleriyle gazetenin sayfalarına taşınıyor. Peki haberi yapan kişi kim? Kanal İstanbul’a bu şirketin talip olduğu haberini yapan Aysel Yücel. Bu kişiyle ilgili aramalara devam ettiğimizde ise, Uluslararası Danışman unvanıyla çeşitli röportajlar verdiğini de görüyoruz.

İsmi aramaya devam ettiğimizde, karşımıza SPK tarafından yayınlanmış bir haber bülteni de çıkıyor. 15 – 19 Haziran 2009 tarihli haftalık bültende Rahvancı hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve piyasalarda işlem yapma yasağı getirilmesine karar verilmiş

Şirketle ilgili diğer detaylar

Şirketle ilgili Google üzerinden PDF formatında arama yaptığımızdaysa, bir dokümana ulaşabiliyoruz. 2017 tarihli olduğu belirtilen rapora göre şirket bünyesinde çalışan kişi sayısı üç, şirketin sermayesi ise 400 bin LBP yani 18 Ocak 2020 kuruyla 1.566 lira.

Şirketin gerçekten büyük bir fon kuruluşu olup olmadığını da araştırdık. Malumatfuruş’un da araştırdığı gibi, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketleri arasında malum şirketle rastlanmıyor. Şirketin ismini farklı kombinasyonlarla yaptığımız diğer aramalarda da göremedik

Dünya gazetesinde yer alan röportaj, sonrasında birçok internet sitesinde de yer aldı. Akşam saatlerinde ise Dünya gazetesi haberi sitesinden kaldırdı. Bir takipçisinin yorumu üzerine açıklama yapan gazetenin yayın kurulu başkanı Şeref Oğuz, haberi geri çektiklerini belirtti.

Dünya Gazetesi 21 Ocak akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla da haberde bazı unsurların eksik olduğu bilgisini paylaşarak yayın kurulu kararı ile internet sitesinden röportajın kaldırıldığını duyurdu.

Şüpheli bilgilerden yola çıkarak veriye dayalı ve uzun soluklu bir araştırma neticesinde hazırladığımız Dosya yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.  

Kaynaklar

Money Maker Management internet sitesi

Whoxy.com, Money Maker Management alan adı sorgulama sonuçları

Whois.sc, Money Maker Management alan adı sorgulama sonuçları

U.S. Securities and Exchange Commission, Money Maker Management şirket sorgulama sonuçları 

Open Corporates, Money Maker Management sorgulaması

Google Maps, Money Maker Management’a kayıtlı adres

LinkedIn, George Ghorayeb profili

George Ghorayeb’in internet sitesi

LinkedIn, Elif Rahvancı profili

OdaTV, O günlerin perde arkasını tanığı anlattı, 28 Nisan 2019

Dünya, Silikon Vadisi’ne giden yerli projeler Rahvancı’ya emanet

YouTube, Gençlere Silikon Vadisi Neden Cazip Geliyor? | Elif Rahvancı, 2 Mart 2019

Twitter, Malumatfuruş’un konuyla ilgili yaptığı paylaşım, 20 Ocak 2020

Statista, Largest asset managers globally by AuM 2019

Crunchbase, United States Asset Management Companies 

SPK, 15 - 19 Haziran 2009 haftalık bülten