Bitlis’teki cami minaresine AK Parti’nin seçim afişi asıldığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Cami minaresine AK Parti seçim afişi asıldı.  

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, AK Parti’nin seçim afişinin asıldığı bir cami minaresini gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta üzerinde, “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker bu ilahi ordu dinimi bekler” yazan bir pankartın minarede asılı olduğu görülebiliyor.

Kaç Saat Oldu isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından beğenildi.

Söz konusu fotoğraf Cumhuriyet, T24, Yeniçağ, ABC Gazetesi ve Sendika.org gibi haber siteler tarafından da haberleştirildi.

Fotoğraf, AK Parti’nin 8 Haziran 2018’deki Bitlis mitinginden

Fotoğrafın AK Parti’nin seçim pankartının asılı olduğu bir cami minaresini gösterdiği iddiası doğru. Fotoğraf, 8 Haziran 2018’de Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Bitlis’te gerçekleştirilen miting sırasında çekilmiş.

Seçim hazırlıkları kapsamında Bitlis’teki mitingin şehirde bulunan Ulu Camii meydanında gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Google Maps yardımıyla söz konusu minare incelendiğinde minarenin Ulu Camii’ye ait olduğunu söylemek mümkün.

AK Parti Bitlis Gençlik Kolları tarafından Facebook’a yüklenen bir fotoğrafta da Ulu Camii’deki pankarta rastlanabiliyor.

Buna ek olarak başka kullanıcılar tarafından da Bitlis’teki mitinge ait fotoğrafların Facebook’a yüklendiği görülebiliyor. Fotoğraflar incelendiğinde minareye asılan söz konusu pankartı net olarak görmek mümkün.


Son olarak, Binali Yıldırım Fan isimli kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen mitingin yarım saatlik görüntüsüne ulaşılabiliyor. Görüntülerde, Ulu Camii minaresine asılan pankartı yaklaşık 5 saniye boyunca izlemek mümkün.

Kaynaklar

Facebook, AK Parti Bitlis Gençlik Kolları'nın miting fotoğrafları, 8 Haziran 2018

Facebook, Mitinge ait fotoğraflar, 8 Haziran 2018

YouTube, Mitingin video görüntüleri, 8 Haziran 2018

Kaynaklar

Facebook, AK Parti Bitlis Gençlik Kolları'nın miting fotoğrafları, 8 Haziran 2018

Facebook, Mitinge ait fotoğraflar, 8 Haziran 2018

YouTube, Mitingin video görüntüleri, 8 Haziran 2018