Bize Yalan Söylediler – Bölüm 10

Haftanın yanlışlarını düzeltmek için yine görev başındayız.

Black Friday meselesi  başından beri çok tartışmalı bir konu. Bu tartışmalardan birine göre Black Friday, Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü, pazarda indirimli köle satılması geleneğinden geliyormuş. Ancak iddia doğru değil.

CNN Türk’ün termik santrallerle ilgili yayınladığı istatistikler tartışmalara yol açtı. Yayında verilen bilgilerin doğruluğunu araştırmak için paylaşılan istatistiklere mercek tuttuk.

Sosyal medyada yaygınlaşmaya devam eden bir videoya göre, beyin ölümü gerçekleşen hastaların, hayata dönme şansları aslında yüzde 60. Bu durumdaki bir hastadan organ naklinin “cinayet” olacağını iddia eden videoda, hastaların nakil sırasında acı çektikleri de öne sürülüyor. Ancak bu iddialar da yanlış.

Türk basın tarihinin ikonik Sakallı Bebek asparagası bu hafta neden tekrar aklımıza geldi diye sorarsanız, bizim aklımıza gelmedi. Ama hatırı sayılır miktarda köşe yazarı, Rahmi Turan vasıtasıyla konuyu gündeme getirdi. İddialar, Rahmi Turan’ın ‘Sakallı Bebek’ haberini yapan kişi olduğunu iddia etse de gerçek böyle değil.

Bunlar ve daha fazlası, Mirgün Cabas ve Teyit’in birlikte hazırladığı Bize Yalan Söylediler’in onuncu bölümünde!

Bize Yalan Söylediler’in yeni bölümlerinden anında haberdar olmak için Boşlukları Doldur YouTube kanalına abone olun.

Teyit ekibinin farklı alanlarda ürettiği mini belgeselleri daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.