Bize Yalan Söylediler – Bölüm 9

Bu haftanın menüsünde ilginç bir parti ismi, fantastik alemlerden Ankara’ya düşen kuş, WhatsApp’ta başıboş dolaşan iddialar ve yüreklere indiren tren bileti fiyatları dikkat çekiyor.

Türk siyasi tarihinden pek çok ilginç parti ismi geldi geçti. Bu hafta ilginç isimlerin arasına girebilecek yeni bir tanesi ortaya atıldı: Akıl ve Bilim Partisi. Ancak iddia doğru değil; Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz sahte haberin yayılma hızını göstermek için yaptığı sosyal deney nedeniyle iddiayı ortaya atmış.

Sosyal medyada Doğu Ekspresi fiyatlarının 480 TL olduğu iddia edildi. Bu da yanlış. TCDD 29 Mayıs 2019’da, Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak Turistik Doğu Ekspresi adında bir hat daha hizmete sundu. Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatı 58 TL iken, Turistik Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatı 480 TL.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir videonun Ankara’da yaralı halde bulunan bir kuşu gösterdiği iddia edildi. Hatta bu kocaman kuşa evde de bakılır mı diye söylenenler bile oldu. Ancak Harry Potter evreninden çıkmışa benzeyen kuş bir kukla.

Bunlar ve daha fazlası, Mirgün Cabas ve teyit’in birlikte hazırladığı Bize Yalan Söylediler’in dokuzuncu bölümünde!
Bize Yalan Söylediler’in yeni bölümlerinden anında haberdar olmak için Boşlukları Doldur YouTube kanalına abone olun.

Teyit ekibinin farklı alanlarda ürettiği mini belgeselleri daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.