Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir tabelada “Boğaziçili Karısını Paylaşmayı Sever” yazdığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir tabelada “Boğaziçili Karısını Paylaşmayı Sever” yazıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğraftaki tabelada, “Boğaziçili Karısını Paylaşmayı Sever” yazdığı iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan görsel yaklaşık 7 bin 300 kişi tarafından beğenildi.

Görsel montajlanmış

Ancak, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki tabelada, “Boğaziçili Karısını Paylaşmayı Sever” yazdığı iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğrafın orijinaline bakıldığında tabelada, “Boğaziçili Arabasını Paylaşmayı Sever” yazdığı görülebiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin 8 Kasım 2017’de yayınladığı bir haberde, Boun Car Sharing (Aracını Paylaş) projesiyle kampüsler arasında ulaşımın daha kolay olmasının planlandığı ifade ediliyor. Haberde ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu’nun (ÖTK), sosyal medyada #BoğaziçiliArkadaşınıYoldaBırakmaz etiketiyle yapılacak paylaşımlar arasından en çok beğeni alan gönderi sahibine, yeni dönem otopark sticker’ı ve Boğaziçi poları hediye edileceği de belirtiliyor.

Yine Boğaziçi Üniversitesi ÖTK tarafından 14 Kasım 2017’de Facebook’ta paylaşılan fotoğraflarda söz konusu kampanyanın afişini görmek mümkün.

Fotoğraf bir kullanıcı tarafından mizah amaçlı olarak montajlandı ancak gerçek sanıldı

“Boğaziçili Karısını Paylaşmayı Sever” ifadelerinin yer aldığı görselin Göktuğ isimli bir kullanıcı tarafından mizah amaçlı üretildiğini görmek mümkün. Kullanıcının paylaştığı fotoğraflara bakıldığında, orijinal görselden başlayarak görselin montajlanma aşamaları görülebiliyor.

teyit.org’a konu hakkında açıklama yapan Göktuğ isimli kullanıcı ise görseli mizah amaçlı oluşturduğunu belirterek şunları söyledi:

“Evet, görüntü mizah amaçlı. Hatta bu tür manipülasyonlar gerçek sanıldığı için kapalı bir mizah grubumuz var. Görselleri oradan çıkarmamaya özen gösteriyoruz ama internet mizahı kültürüne hakim olmayanların tepkisini merak edip yine de okul öğrencilerinden oluşan bir Facebook grubunda paylaştım. Görsel, Twitter’da önüme düşünce şaşırdım. Sonra da Photoshop ile hazırlandığına dair tweet attım.”

 

Kaynaklar

Boğaziçi Üniversitesi, Boğaziçililer araç paylaşımıyla kampüslere daha kolay ulaşacak, 8 Kasım 2017

Boğaziçi Üniversitesi, Öğrenci Temsilciliği Kurulu Facebook sayfası

Göktuğ isimli Twitter hesabından paylaşılan fotoğraflar, 7 Mayıs 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Boğaziçi Üniversitesi, Boğaziçililer araç paylaşımıyla kampüslere daha kolay ulaşacak, 8 Kasım 2017

Boğaziçi Üniversitesi, Öğrenci Temsilciliği Kurulu Facebook sayfası

Göktuğ isimli Twitter hesabından paylaşılan fotoğraflar, 7 Mayıs 2018