Bosna-Hersek cumhurbaşkanının yeni makam odasında Atatürk fotoğrafı bulunduğu iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Bosna-Hersek cumhurbaşkanının yeni makam odasında Atatürk fotoğrafı bulunuyor.

YANLIŞ

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç’in makam odasındaki Atatürk fotoğrafını gösterdiği iddiasıyla 28 Mart 2019’da Facebook’ta paylaşılan bir fotoğraf 602 kişi tarafından beğenildi ve 468 kez paylaşıldı.

Ancak paylaşılan fotoğrafın İzzetbegoviç’in yeni makam odasını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2012 yılında Ankara’da çekildi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı resmî internet sitesinde, İzzetbegoviç’in 30 Temmuz – 1 Ağustos 2012 tarihleri arasında Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiği, ziyareti sırasında dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğü belirtiliyor.

Adem Altan tarafından çekilen fotoğrafın orjinaline Getty Images üzerinden ulaşmak mümkün. Fotoğrafa bakıldığında, Altan’ın her iki lideri de kadraja aldığı, liderlerin görüşme sonrasında gerçekleştirdikleri basın toplantısı sırasında fotoğraflandığı görülüyor.

Aynı iddia daha önce de sosyal medyanın gündemindeydi

Sosyal medyada farklı kullanıcılar tarafından 2014, 2016 ve 2017 yıllarında paylaşılan fotoğraflar, farklı dönemlerde aynı iddiayı sosyal medyanın gündemine taşımış.

Paylaşımlardaki fotoğrafların hepsi, yukarıda bahsi geçen basın toplantısı sırasında çekilen fotoğrafın basit tekniklerle kesilmesiyle oluşturulmuş. Görseller oluşturulurken Ahmet Davutoğlu, Türk Bayrağı, T.C. Dışişleri Bakanlığı armalı kürsü kadrajdan çıkarılmış.

Ayrıca 2014’ten itibaren sıklıkla gündeme gelen kareler, Bakir İzzetbegoviç’i ‘Bosna Hersek’in yeni cumhurbaşkanı’ olarak tanıtıyor. İzzetbegoviç’in 2014 yılındaki seçimlerde yeniden liderlik koltuğuna oturduğu doğru, ancak kendisi 10 Kasım 2010 tarihinden beri görevde bulunuyor.

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı resmî internet sitesinde yayımlanan fotoğrafta, Çin Halk Cumhuriyeti Bosna-Hersek Büyükelçisi Kine Chen Bo’nun İzzetbegoviç’i makamında ziyaret ettiğini görmek mümkün. İzzetbegoviç’in makam odası iddia görseldekinden tamamen farklı ve arka planda bir Atatürk fotoğrafı yok.

Bakir İzzetbegoviç aynı makam odasında 20 Mayıs 2018 tarihinde Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeye dair fotoğraflara da yine Getty Images fotoğraf arşivinden ulaşmak mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Anadolu Ajansı, Bosna-Hersek ülke profili, 5 Eylül 2017

Getty Images, Adem Altan tarafından çekilen, Davutoğlu ve İzzetbegoviç’i birlikte gösteren fotoğraf, 15 Şubat 2012

Getty Images, Adem Altan tarafından basın toplantısı sırasında çekilen bir fotoğraf, 15 Şubat 2012

Getty Images, Adem Altan tarafından çekilen ve Davutoğlu ile İzzetbegoviç’i aynı karede gösteren fotoğraf, 15 Şubat 2012

T.C. Dışişleri Bakanlığı resmî internet sayfası, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi, 2012

Bakir İzzetbegoviç resmî internet sitesi, İzzetbegoviç’in makam odasında Çin Halk Cumhuriyeti Bosna-Hersek büyükelçisini ağırladığını gösteren haber ve fotoğraf, 24 Ekim 2018

Getty Images, Bakir İzzetbegoviç’in Erdoğan’ı makam odasında ağırladığını gösteren bir fotoğraf, 20 Mayıs 2018