Britanya’da aynı evde yaşamayanlara seks yasağı geldiği iddiası

İDDİA: Britanya’da aynı evde yaşamayan kişiler, artık cinsel ilişkiye giremeyecek.

YANLIŞ

Tv100, T24, Kıbrıs Postası‘nın yanı sıra Independent, Forbes gibi yabancı kaynaklarda “seks yasağı” başlığı ile haberleştirilen bir iddiaya göre, Britanya’da aynı evde yaşamayan kişilerin cinsel ilişkiye girmesi yasaklandı. İddiaya göre Britanya hükümeti aynı evde yaşamayanların cinsel ilişkiye girmesini “yasa dışı” olarak kabul edeceğini açıkladı.

Ancak iddia doğru değil. Britanya hükümeti böyle bir yasak getirmedi. Karantina önlemlerini düzenleyen mevcut yasaya eklenen maddelerde, cinsel ilişkiyle ilgili bir hüküm yer almıyor. 

Konu seks değil, fiziki mesafe

Ülkede Covid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan “The Health Protection” yasasına 1 Haziran 2020’den sonra geçerli olmak üzere eklemeler yapıldığı doğru. Bu ek maddelerle, pandemi dönemine has bazı kısıtlamalar getirildi. Bu eklemelerden iddia ile ilgili olanı, 3/a maddesi.

Ancak bu bölümde cinsel ilişki ile ilgili bir ifade yok. İlgili kısıtlama “İki veya daha fazla kişinin birbirleriyle aynı evde sosyal etkileşime girmeleri yahut başka herhangi bir faaliyette bulunmaları” diye çevrilebilir. 

Düzenleme maddeleri, ayrı evlerde yaşayan iki veya daha fazla kişinin, aynı iç mekanda buluşup fiziki mesafelerini kaybetmelerini engellemek için eklenmiş. Yani Covid-19 döneminde, normalde farklı evlerde yaşayanların, aynı evde buluşması genel olarak yasaklanıyor. Yasa cinsel ilişkiye girip girmemeleriyle ilgilenmiyor. 

Dışarıda evet, içeride hayır

Salgına karşı dünyada birçok hükümet benzer fiziki mesafe kuralları uygulamaya başladı. Britanya hükümetinin resmi Twitter sayfasında da, iki metre mesafeyi korumanın önemine dönük paylaşımlar yapıldı. Bu mesafeyi korumak şartıyla, dış mekanlarda altı kişinin bir araya gelmesinde yasal bir mahsur yok. Yetkililer de insanları evde buluşmamaya özendiriyor.

Sonuç olarak Britanya hükümeti aynı evde yaşamayanların cinsel ilişkiye girmelerini yasaklamadı, ilgili kuralların amacı fiziki mesafe ilkesine uyulmasını yasal güvence altına almak. Ayrıca uygulama sadece pandemi dönemini kapsıyor. İddiayı yanlış bilginin en yaygın yedi türünden bağlamdan koparma olarak nitelendirebiliriz.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

The Health Protection, Health Protection (Coronavirus, Restrictions) Regulations 2020 Act

UK Prime Minister, resmi Twitter hesabı

UK Prime Minister Twitter, dışarıda 2 metre mesafe kurallarına uyarak 6 kişinn buluşabileceğine dair tweet , 7 Haziran 2020

UK Prime Minister Twitter, dışarıda 2 metre mesafe kurallarına uymaya yönelik tweet 5 Haziran 2020

UK Prime Minister Twitter, 2 metre mesafe kurallarına uymak şartıyla dışarıda 5 kişiyle buluşmanın mümkün olduğunu söyleyen tweet 4 Haziran 2020

UK Prime Minister Twitter, Outside Yes, Inside No, 6 Haziran 2020