“Buluşmanın belgesi” değil Abant Platformu Toplantısı’ndan hatıra fotoğrafı

İDDİA / Fotoğraf: HDP Milletvekili Altan Tan ve FETÖ soruşturması şüphelisi Harun Tokak’ın Kuzey Irak’ta buluştuklarını gösteren fotoğraf.

YANLIŞ

Akşam Gazetesi bugün (28.10.2016) “Terörün K.Irak’ta ihanet buluşması” manşetiyle çıktı. Haberde HDP ile FETÖ’nün ortaklığı belgelendi. FETÖ’nün İsrail ve Ortadoğu İmamı Harun Tokak’la, HDP’li Altan Tan’ın bulunduğu grubun Kuzey Irak’ta buluştuğu ortaya çıktı” iddiası ortaya atılırken HDP Milletvekili Altan Tan ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Aranan Terörisler listesinde adı geçen Harun Tokak‘ın bir fotoğrafı yayınlandı. 

Gazete, Fethullahçı yapılanma soruşturması şüphelisi Harun Tokak ve Altan Tan’ın yer aldığı fotoğrafın “buluşmanın belgesi” olduğunu iddia etti

aksam-gazetesi-manset

Fotoğraf yeni değil

Akşam Gazetesi’nin iddiasının aksine fotoğraf güncel değil. Fotoğraf, 2009’da Abant Platformu’nun Erbil’de gerçekleştirdiği “Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak” konferansı sırasında çekildi.

Birçok yazar, akademisyen ve milletvekilinin katıldığı 2009 tarihli konferansta Altan Tan ve Harun Tokak da bulunuyordu. Tan’ın Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre o toplantıda şu an Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevini sürdüren İbrahim Kalın da vardı:

“Akşam Gazetesi 15-16 Şubat 2009 tarihinde Erbil’de yapılan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın ile AKP Milletvekilleri, yüzlerce yazar, akademisyen ve gazetecinin de katıldığı Kürt Konferansında açık havada çekilen bir fotoğrafı gizli örgüt toplantısı olarak deşifre etti. Bu başarılarını kutluyor, soytarılıklarına devam etmelerini bekliyorum! Ethem Sancak sahibi olduğu gazetenin manşetine bakmıyor herhalde !!!”

Yeni Şafak Gazetesi de Akşam’ın iddiasını haberleştirmesine rağmen, 2009’da söz konusu konferansla ilgili Yasin Aktay’ın bir yazısını yayınlamıştı. Aktay, yazısında konferans ve konferans sonrası eğlencelerden şöyle bahsediyordu:

“Saz olunca, gecenin solisti İbrahim Kalın oldu. Khanzad otelin asma katında Ali Bulaç, Haşim Haşimi, İhsan Süreyya Sırma, Altan Tan, Sadık Yalsızuçanlar’la birlikte Harun Tokak’ın motivasyon taktikleriyle gece yarısına kadar Türkçe ve Kürtçe türküler söyledik.”

İbrahim Kalın da toplantıdaydı

Harun Tokak da haberler7.com sitesinde 24 Mayıs 2009’da “Derin Anadolu’nun Aydınları” başlığı ile kaleme aldığı yazısında söz konusu konferanstan bahsediyor.

kurt-konferansi-erbil

Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak konferansı ile ilgili internette yer alan toplu fotoğraflar Altan Tan’ın iddialarını doğruluyor.

Yasin Aktay’ın yazısında da kullanılan bu fotoğrafta, Altan Tan’ın Akşam Gazetesi’nde yer alan fotoğraftaki kişiyle yan yana durduğu gözüküyor.

Ayrıca yine aynı hizada (Altan Tan’ın sağ tarafına doğru) Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın’ı da görmek mümkün. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.