Bursa’da yaşayan Suriyelilerin bir atı kafasına vurarak öldürdüğü iddiası

İDDİA / Video: Bursa’da yaşayan Suriyeliler bir atı, kafasına vurarak öldürüyor.

YANLIŞ

DİKKAT: Hassas görüntü içerir.

Sosyal medyada paylaşılan bir video ile Bursa’da yaşayan Suriyelilerin bir atı kafasına vurarak öldürdüğü iddia edildi.

Videoda atın kafasına vuran kişinin Bursa’da yaşayan bir Suriyeli olduğu iddiası doğru değil.

Video Şubat 2014’te internette dolaşıma girmiş, bunun üzerine Suudi Arabistan merkezli Al-Arabiya kanalında yayınlanan bir haberde videonun Suudi Arabistan’dan olduğu belirtilmişti:

Söz konusu programda spiker haberi sunarken şu ifadeleri kullanıyor;

“Sayın seyircilerimiz bu videoda kişinin biri insanlık dışı yolla ata vurarak öldürüyor. Video, sosyal medyada büyük tepki çekti. Sosyal medya kullanıcıları bu tarz suçlar işleyenler hakkında yasal işlemler uygulanmasını istediler. Diğer yandan Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı Hayvan Koruma Birimi Yardımcı Vekil Dr. Halid Fehid aracılığıyla bir açıklamada bulunmuştu: Yasalara göre hayvanlara karşı suç işleyip, suçu ispatlanan kişiler hakkında yasal işlemler uygulanıp 5 yıla kadar hapis istemiyle tutuklanacak ve binle bir milyon riyal arası maddi cezalar kesilecek.”

Konu BBC Arapça servisinde 17 Şubat 2014 tarihinde “Trend” bölümünde de yer almış, Twitter kullanıcılarının 36 bin tweet içeren محاسبة_معذبي_الحصان# (Hayvana eziyet edenler cezalandırılsın) etiketiyle olaya tepki gösterdikleri belirtilmişti.

Söz konusu videonun sosyal medyada tepki çekmesinin ardından, atın kafasına vuran kişi olduğunu iddia eden bir YouTube kullanıcısı video paylaşarak, olayın daha önce yaşandığını ve atın kafasına vurmasının sebebinin onu evcilleştirmek olduğunu belirmişti.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.