Cami minaresindeki ışıkların montajla gökkuşağı renklerine dönüştürüldüğü iddiası

İDDİA / FOTOĞRAF: Sakarya’daki Ağa Camii’nin minaresinin ışıkları montajla gökkuşağı renklerine dönüştürüldü.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla, bazı kullanıcılar tarafından Sakarya’daki Ağa Camii’nin minaresini aydınlatan ışıkların LGBTİ hareketini temsil eden gökkuşağı renklerinde olduğu iddia edildi.

Bunun ardından ise bazı kullanıcılar ışıkların tek renk olduğunu, montaj ile değiştirilerek gökkuşağı renklerine dönüştürüldüğünü iddia etti. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün gökkuşağı renklerinde ışıklandırılmasından sonra gündeme gelen bu iddia Twitter ve Facebook gibi platformlarda yaygınlık kazandı.

Ancak Ağa Camii’nin minaresinin ışıklarının montajla gökkuşağı renklerine dönüştürüldüğü iddiaları doğru değil.

Cami minaresinin ışıkları 3 yıldır gökkuşağı renginde

Minare yaklaşık 3 yıldır bu şekilde aydınlatılıyor. teyit.org’un ulaştığı Adapazarı Müftüsü, söz konusu caminin bir vakıf camii olduğunu ve ışıklarının son 3-4 yıldır bu şekilde yandığını belirtti. Olayın nereden kaynaklandığını anlamadığını ekleyen müftü, Ağa Camii’nin kandillerinin ışıklar değişene kadar yanmayacağını da açıkladı. teyit.org’un irtibat kurduğu yerel bir kaynağın caminin imamı ile yaptığı görüşme de müftünün açıklamalarını doğrular nitelikte.

Ayrıca bir kullanıcının 18 Ocak’ta Instagram’a yüklediği fotoğrafta caminin ışıklarının gökkuşağı renginde olduğunu görmek mümkün.

Başka bir fotoğrafta da minaredeki gökkuşağı renklerini görmek mümkün.

Kaynaklar

Adapazarı müftüsü ile yapılan görüşme, 21 Haziran 2017

Yerel bir kaynakla yapılan görüşme, 21 Haziran 2017

Instagram, Bir kullanıcının yüklediği Ağa Cami fotoğrafı, 18 Ocak 2017

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Adapazarı müftüsü ile yapılan görüşme, 21 Haziran 2017

Yerel bir kaynakla yapılan görüşme, 21 Haziran 2017

Instagram, Bir kullanıcının yüklediği Ağa Cami fotoğrafı, 18 Ocak 2017