Cem Yılmaz Bebek Otel’in ortağı değil

İDDİA: Cem Yılmaz, Bebek Otel'in ortağı.

YANLIŞ

11 Temmuz 2019’da Takvim, Yeni Akit, Star gazetelerinde, Derin Gerçekler, Bi Havadis gibi internet sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan bir iddiaya göre iş insanı Engin Yakut’un başörtülü iki Arap misafirini 29 Haziran 2019’da restoranına almayan İstanbul’da bulunan Bebek Otel’in ortağı komedyen Cem Yılmaz.

Facebook’ta da bir kullanıcı tarafından paylaşılan iddia şimdiye kadar yaklaşık 300 paylaşım ve 275 beğeni aldı.

Ancak Cem Yılmaz’ın Bebek Otel’in ortağı olduğu iddiası doğru değil. Bebek Otel’in işletmesi, bünyesinde MACFit spor salonları, DasDas Ataşehir ve The Stay otellerini barındıran “NuPeople” adlı firmaya ait. Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki bilgilere göre şirketin tam adı Pera Yiyecek İçecek Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi. Şirketin şu anki ortakları Hakan Köksal, Menderes Utku ve daha önce Cem Yılmaz’la farklı projelerde çalışan Muzaffer Yıldırım. Başörtülü kadınların Bebek Otel restoranına alınmaması ile ilgili iddialar ise halen soruşturuluyor.

Cem Yılmaz Bebek Otel’in ortağı değil

Bebek Otel’in internet sitesine girildiğinde karşımıza “The Stay” otel zinciri çıkıyor. Nişantaşı ve Alaçatı’da da şubesi bulunan The Stay’in hangi şirket çatısı altında olduğunu anlamak için otel çalışanlarının LinkedIn hesaplarına bakmak yeterli. LinkedIn’deki bilgilere göre The Stay, NuPeople Entertainment Group’a ait. 

NuPeople’ın internet sitesinde ise firmanın MACFit spor salonları, Mars Sportif, DasDas Ataşehir ve Kite Maximum gibi ünlü işletmeleri bünyesinde barındırdığı anlaşılıyor. Sitedeki “İletişim” bölümünde şirketin adresi fark edilebiliyor.

Ticaret Sicili Gazetesi’nin 9 Ağustos 2018 tarihli sayısının 608. sayfasında aynı adresteki şirketin tam adının “Pera Yiyecek İçecek Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” olduğu görülebiliyor. 

Harbiye G-Mall’da bulunan şirket ile NuPeople’ın aynı adreslerde (6 numarada) olduğu fark ediliyor.

Aynı sayfada şirketin şu an yönetim kurulunda olan kişilerin isimlerine de ulaşılabiliyor. Bunlar Muzaffer Yıldırım, Menderes Utku ve Hakan Köksal. Fakat Ticaret Kanunu’nun ilgili maddelerine göre bir anonim şirketin tüm ortakları Ticaret Sicili Gazetesi’nde açıkça belirtilmek zorunda değil. Bu anlamda yalnızca ulaşılabilen açık kaynaklardan yola çıkarak Cem Yılmaz’ın şirket ortağı olmadığı söylenebilir. 

Çünkü ortaklık hukukuna göre bir şirkette adî ortakların arasında yapılan bir sözleşme ile de bir kişi o şirketin gizli ortağı sayılabiliyor. Bu gizli ortak şirketin kâr ve zararına katılabiliyor, iç ilişkilerde belli oranda şirket yönetimine dahil olabiliyor. Şirketin diğer ortaklarına aktif ortak deniyor. Aktif ortaklar 3. kişilerle işlem yapmaya yetkililer. Fakat ilgili kanununlarda gizli ortağın Ticaret Sicili Gazetesi’nde isminin geçip geçmemesiyle ilgili bir hüküm bulunmuyor. Gizli ortağı şirket dışında şirket ortakları ile yapılan başka bir sözleşme üzerinden şirketin ilişkilerine karışabilen kişi olarak düşünebiliriz. Cem Yılmaz’ın Pera Yiyecek İçecek şirketine gizli ortak olduğuna dair bir bulguya da şu ana kadar rastlanmadı.

Şirketin birçok ticari faaliyeti bulunuyor

İlgili şirket 9 Şubat 1996 tarihli Sicil Gazetesi ile kurulmuş. O zamanki ortaklar arasında Muzaffer Yıldırım’ın ismi bulunmuyor. Yıldırım şirkete Ekim 2000’de dahil olmuş. Şirket zamanla büyümüş ve iş hacminde gelişmeler gerçekleşmiş. Örneğin 2007’de limited şirketinden anonim şirketine dönüşmüş, aynı yıllarda şirketin sermayesi artmış ve şirket 2010’da Mars Group’u bünyesine katmış. Şirketin şu an yapabileceği işler arasında restaurant-cafe işletmeciliği, film yapımcılığı, eğlence mekanı açmak, uzun süreli mekan kiralamak gibi pek çok iş bulunuyor. 

3 Kasım 2014’teki Sicil Gazetesi’ne göre ise şirket, Bebek’te mekan işletmeciliği yapmak için Bebeköy şubesini kurmuş. Bu şubenin başında şu an için Orhan Orhan bulunuyor.

1996’dan günümüze Pera Yiyecek ve İçecek’in kararlarının yayımlandığı Ticaret Sicili Gazeteleri’nin tüm sayılarına bakıldığında ise herhangi bir yerde Cem Yılmaz’ın ismi görülmüyor.

Hürriyet yazarı Onur Baştürk de bir köşe yazısında Bebek Otel’in işletmesinin Muzaffer Yıldırım’da olduğunu belirtmiş. Turizm Gazetesi’nde 12 Şubat 2019’da çıkan bir haberde de 1955’te açılan ve birçok ünlü ismin uğrak noktası olan Bebek Otel’in bir dönem Katarlılara satılacağı iddiasının gündemde olduğu, fakat otelin Muzaffer Yıldırım tarafından uzun süreli kiralandığı bilgisi bulunuyor. Medyada yer alan bilgilere göre Yıldırım, Bebek Otel’in sahibi Güngör Su’nun yurt dışında yaşamasından dolayı otelin işletmesini uzun süreli kiralamış.

Emlak Kulisi’ndeki bir haberde ise Yıldırım’ın aslında otelcilik sektöründe olmadığı ama The Stay’in tüm otelleri için toplamda 45 milyon TL harcadıkları yönünde yaptığı açıklama yer alıyor. 

Muzaffer Yıldırım’ın yapım şirketi Cem Yılmaz’la çalışmış

Pera altındaki NuLook yapımcılık firmasının internet sitesinden Cem Yılmaz’ın Pek Yakında ve Ali Babalar ve 7 Cüceler isimli filmlerinin yapımcılığını üstlendiği anlaşılıyor. IMdb’de ise 2018 yılının başında vizyona giren “Arif V 216” filminin yapımcılığının Muzaffer Yıldırım tarafından üstlenildiği bilgisine ulaşılıyor. Ayrıca medyada daha önce yer alan bazı haberlerden Muzaffer Yıldırım ve Cem Yılmaz’ın iş dışında da birlikte vakit geçirdikleri anlaşılıyor. 

Pera Yiyecek İçecek’in şu anki yönetim kurulunda bulunan Hasan Köksal, Menderes Utku ve Muzaffer Yıldırım‘ın daha önce Türkiye’de pek çok filmin dağıtım ve yapım işini üstlenmiş ünlü Mars Group Entertainment yapım şirketinin ortakları arasında olduğu, AFM Uluslararası Film Prodüksiyon Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin bilgi formundan görülebiliyor. Mars Group 2016’da 800 milyon dolar karşılığında Koreli CJ CGV isimli şirkete satılmıştı. Mars’ın internet sitesindeki bilgilerde ise Muzaffer Yılmaz’ın halen şirketin yönetim kurulunda olduğu görülebiliyor.

Cem Yılmaz 11 Temmuz 2019’da Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile Bebek Otel’in sahibi olmadığını ve sahne işleri dışında herhangi bir ticari işletmede de ortaklığı bulunmadığını belirtti.

Cem Yılmaz CMYLMZ Fikir Sanat’ın ortağı

Ticaret Sicili Gazetesi aramalarına göre Cem Yılmaz’ın adının geçtiği bir işletme, Mayıs 2007’de kurulan CMYLMZ Fikir Sanat Film Yapım Reklam ve Pazarlama Ticaret Limited Şirketi. Ortakları ise Can Yılmaz ve Cem Yılmaz. Anonim şirketlerde gizli ortakların olabileceği bilgisi de akılda tutulursa elimizdeki açık kaynaklardan Muzaffer Yıldırım’ın Cem Yılmaz’ın ortağı olduğu şirketle herhangi resmi bir bağının olmadığı söylenebilir.


Ne olmuştu?

İş insanı Engin Yakut’un iddiasına göre Yakut, 29 Haziran 2019’da iki başörtülü Arap arkadaşı ile Bebek Otel’in restoranına girmeye çalışmış fakat otel yönetimi sebebiyle içeri alınmamıştı. Yakut’un medyada yer alan ifadelerine göre iki başörtülü kadın ile Bebek Otel’e girmek isteyen Engin Yakut’a güvenlik görevlileri  “Muzaffer Bey’in (Muzaffer Yıldırım) özel talimatıdır kapalı kılık kıyafetle kimseyi içeri almayın” diye ikazda bulunmuş.

Olay hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Teyit, Bebek Otel’in müdürü Nalan Tosun’a ulaştı. Tosun, iddiada geçen olayın yaşanmadığını, otelin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alınarak kurulduğunu ve bu nedenle kurallar gereği zaten tüm ziyaretçileri almak zorunda olduğunu belirtti. Nalan Tosun, olayı kaydeden güvenlik kamerası görüntülerinde görevliler ve Engin Yakut arasında bu tip bir tartışmanın geçmediğinin göründüğünü ifade etti. 

Olay hakkında Engin Yakut şikayette bulunmuş

Teyit, otelin kamera kayıtlarını da istedi fakat otel yönetimi olay polise intikal ettiği için bu bilginin başkaları ile paylaşılamayacağını ekledi. Sosyal medyada bir kullanıcı ise Engin Yakut’un olay hakkında tutulan şikayet ifade tutanağını paylaştı

Teyit, iddiada adı geçen Muzaffer Yıldırım’a da ulaştı. Yıldırım, böyle bir ifadenin güvenlik görevlileri tarafından söylenemeyeceğini, herhangi bir emir verme durumunun söz konusu olmadığını belirtti. Yıldırım ayrıca  olayın “otelin restoranında ilgili kişi sayısı kadar yer ayırtılmama” durumundan kaynaklanmış olabileceğini de belirtti. Yani iddiasına göre Engin Yakut, otelin restoranı için 4 kişilik yer ayırtmamış ve görevliler ile arasında geçen tartışma bu sebepten kaynaklanmış olabilir. Muzaffer Yıldırım, Cem Yılmaz ile arasında herhangi bir ortaklık durumunun da olmadığını Teyit’e açıkladı. Yıldırım, Cem Yılmaz’ın bazı filmlerinin sadece yapımcılığını üstlendiğini bunun dışında bir ticari ilişkilerinin bulunmadığını ifade etti. 

Yaşananlara ilişkin Yıldırım’a yöneltilen aynı soruların cevabını almak için Teyit, Engin Yakut’a da ulaşmaya çalıştı. Fakat Yakut’tan şu ana kadar cevap alınamadı.

Sonuç olarak Cem Yılmaz’ın Bebek Otel’in ortağı olduğu iddiası doğru değil. Bebek Otel’in işletmesi, 2019’da Muzaffer Yıldırım’ın ortağı olduğu ve bünyesinde MACFit spor salonları, DasDas Ataşehir ve The Stay otellerini barındıran “NuPeople” adlı firmaya ait. Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki bilgilere göre şirketin resmi adı Pera Yiyecek İçecek Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve şirket 1996 yılında kurulmuş. Firmanın şu an için ortakları Muzaffer Yıldırım, Hakan Köksal ve Menderes Utku. Aynı şirketin çatısı altında NuLook isminde bir yapımcılık firması da bulunuyor. Bu firma Cem Yılmaz’ın Pek Yakında, Arif V 216 gibi filmlerinin yapımcılığını üstlenmiş. Muzaffer Yıldırım aynı zamanda Koreli CJ CGV’ye satılan film dağıtım şirketi Mars Group Entertainment’ın yönetim kurulunda. Mars, Yılmaz’ın bazı filmlerinin de yapım ve dağıtım işlerini üstlenmişti. Başörtülü kadınların Bebek Otel restoranına alınmaması ile ilgili iddialar ise halen soruşturuluyor. Söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “çarpıtma”ya örnek olarak gösterilebilir. 

Kaynaklar

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Arşivleri

Twitter, Cem Yılmaz’ın açıklaması, 11 Temmuz 2019

Hürriyet, Güney Koreli CJ CGV, Mars Cinema'yı 800 milyon dolara aldı, 4 Nisan 2016

Yeni Gün, Cem Yılmaz ve Muzaffer Yıldırım'ın muhabir gerginliği, 27 Mart 2018

IMdb, Arif V 216

Nu Look, Filmler

Turizm Ajansı, Bebek Otel'i de aldı... Hedefi 20 otel, 12 Şubat 2019

LinkedIn, The Stay otelleri ile ilgili bilgiler

The Stay otelleri

Bebek Otel müdürü ile yapılan telefon görüşmesi, 12 Temmuz 2019 / 17.20

Muzaffer Yıldırım ile yapılan telefon görüşmesi, 12 Temmuz 2019 / 19.10

Ortaklık Hukuku’nda Rekabet Yasalarının Kapsamı

Dünya, Adi Ortaklıkta Gizli Ortak, 8 Eylül 2015

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Arşivleri

Twitter, Cem Yılmaz’ın açıklaması, 11 Temmuz 2019

Hürriyet, Güney Koreli CJ CGV, Mars Cinema'yı 800 milyon dolara aldı, 4 Nisan 2016

Yeni Gün, Cem Yılmaz ve Muzaffer Yıldırım'ın muhabir gerginliği, 27 Mart 2018

IMdb, Arif V 216

Nu Look, Filmler

Turizm Ajansı, Bebek Otel'i de aldı... Hedefi 20 otel, 12 Şubat 2019

LinkedIn, The Stay otelleri ile ilgili bilgiler

The Stay otelleri

Bebek Otel müdürü ile yapılan telefon görüşmesi, 12 Temmuz 2019 / 17.20

Muzaffer Yıldırım ile yapılan telefon görüşmesi, 12 Temmuz 2019 / 19.10

Ortaklık Hukuku’nda Rekabet Yasalarının Kapsamı

Dünya, Adi Ortaklıkta Gizli Ortak, 8 Eylül 2015