Chapecoense’ye ‘saygı’ alkışı sırasında sadece Arda Turan’ın güldüğü iddiası

İDDİA: Chapecoense’ye “saygı” alkışı sırasında sadece Arda Turan güldü.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderide, uçak kazasında oyuncularının büyük bir kısmını kaybeden Chapecoense ile Barcelona’nın 2017 yılında yaptığı hazırlık maçındaki anma sırasında sadece Arda Turan’ın güldüğü iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından 19 Mayıs 2020’de Twitter’da paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar yaklaşık 8 bin kişi tarafından beğenildi

Ancak iddia doğru değil. Maç öncesindeki anma sırasında birçok futbolcu gülmüş ya da gülümsemiş. Bahsi geçen fotoğraf sadece Turan’ın güldüğü bir anda çekildiğinden yanıltıcı bir görüntü oluşmuş. 

Sadece Arda Turan gülmüyor 

2016 yılında yaşanan uçak kazasında 19 futbolcusunu kaybeden Chapecoense ile Barcelona arasında yapılan hazırlık maçı öncesinde bazı anma etkinlikleri düzenlenmiş. Bu etkinlikler sırasında futbolcuların yan yana dizildiği, yapılan konuşma ve koreografileri izlediği anlaşılıyor. 

Getty Images’de yer alan 7 Ağustos 2017 tarihli bir fotoğrafta Arda Turan’la beraber diğer oyuncuların da alkışlara gülerek katıldığı fark edilebiliyor

Bu Avrupa Fotoğraf Ajansı’nda (EPA) yer alan başka bir fotoğrafta da görülebilyor. Dönemin Barcelona teknik direktörü Ernesto Valverde’nin konuşması sırasında futbolcuların bazılarının güldüğü fark edilebiliyor. Yine son olarak AP’de yer alan başka bir fotoğrafta da Messi ve yanındaki futbolcuların etkinlik sırasında güldükleri görülebiliyor

Maç öncesine ait görüntülerde durum net şekilde anlaşılabiliyor. Buna göre iki takım futbolcularının sahada toplandığı ve yapılan koreografiyi izledikten sonra neşeyle dağılıyor.  Son olarak maçın kamera arkası görüntülerinde de futbolcuların alkışlara gülerek eşlik ettikleri fark edilebiliyor. Ayrıca maç öncesi görüntülerden anlaşılacağı üzere yoğun bir duygu ya da ciddi bir ortamın olmadığını söylemek mümkün. 

Futbolcu Arda Turan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla çektiği bir videoda bir gafa imza atarak “19 Mayıs Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” demişti.

Sonuç olarak maç sırasında sadece Arda Turan’ın güldüğü iddiası doğru değil. Chapecoense ile yapılan hazırlık maçı öncesinde birçok oyuncu neşeli şekilde hareket ediyor. Bahsi geçen fotoğrafı yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparma olarak da nitelemek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Getty Images, Karşılaşma öncesinde çekilen fotoğraf, 7 Ağustos 2017

AP, Karşılaşmadan bir fotoğraf, 7 Ağustos 2017

EPA, Diğer oyuncuların da güldüğü başka bir fotoğraf, 7 Ağustos 2017

YouTube, Karşılaşma öncesine ait görüntüler, 7 Ağustos 2017