CHP’li Selin Sayek Böke’nin Türk bayrağı yırtan vekille aynı oturumda olduğu iddiası

İDDİA: CHP'li Selin Sayek Böke, Yunan vekil Avrupa Parlamentosu'nda Türk bayrağı yırttıktan sonra Türkiye'yi şikayet edip Yunan vekili alkışladı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan bir paylaşımda Ocak ayı sonunda Yunanistan ile Türkiye arasında gerilime neden olan bayrak yırtma kriziyle ilgili bir iddia ortaya atıldı. Teyit’e de ihbar olarak gelen gönderi Brüksel’de yapılan bir oturumda Yunan ırkçı Altın Şafak Partisi’nin eski vekili Ioannis Lagos’un Türk bayrağını yırtmasını odağına alıyor. Paylaşıma göre vekil bayrağı yırttığı esnada salonda olan CHP’li Böke, Türkiye’yi şikayet etti ve Yunan vekili de alkışladı. İddia farklı şekillerde de paylaşıldı.

Ancak iddia doğru değil. Yunan vekilin konuşması 29 Ocak tarihinde, Selin Sayek Böke’nin paylaşıma eklenen videosu ise daha eski tarihli. Yunan vekil Brüksel’de konuşma yaptığı saatlerde Böke Strazburg’daydı.

Görüntüler iki ayrı oturumdan

Lagos’un bayrak yırttığı oturum, 29 Ocak 2020 tarihinde yapılan ve Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun “Yunan adalarında insani durum” adını taşıyan toplantısı. Bu oturum Brüksel’de yapıldı ve toplantının tüm tutanağına resmi sayfadan ulaşmak mümkün. Lagos’un konuşmasının video ve tam metni de aynı sayfada vekilin fotoğrafına tıklanınca karşımıza çıkıyor. Lagos’un konuşmasının Türkçe altyazılı hali de Voice of America’nın YouTube sayfasından ulaşılabilir durumda. 

Peki aynı saatlerde “CHP’li vekil” yani Selin Sayek Böke o salonda mıydı? Sonrasında bir konuşma yaptı mı ya da Yunan vekili alkışladı mı? Sorunun cevabıysa Böke’nin aynı tarihlerde katıldığı bir başka toplantıda gizli. Böke, 27-31 Ocak 2020 tarihlerinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) toplantısına katılmak üzere Fransa’nın Strazburg şehrindeydi. Bunu hem Böke’nin Twitter hesabında yaptığı paylaşımlardan, hem de oturumların tamamının yapıldığı AKPM’nin internet sitesinden teyit etmek mümkün. 28 Ocak tarihinde öğleden sonra yapılan oturumlarda Böke’nin 79. konuşmacı olduğu videoda açıkça görülebiliyor. Aynı oturumda Ünal Çeviköz, Akif Çağatay Kılıç, Kamil Aydın gibi isimleri de listede görmek mümkün. Böke konuşmasında basın özgürlüğü konusunu gündemine taşıyor

İddialarda yer alan konuşmanın bayrak yırtma krizi sonrası aynı salonda yapıldığı iddiası, bu nedenlerle doğru değil. Böke’nin konuşması hem bayrak yırtılmadan önce, hem de 450 kilometre uzakta gerçekleşti. Toplantılardan biri Avrupa Birliği’nin, diğeri ise farklı bir kurum olan Avrupa Konseyi’nin parlamentolarında yapıldı. Birliğin merkezi Brüksel, konseyinki ise Strazburg. 

Olayın gerçekleştiği gün Böke Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde konuşmalarına devam etti. Böke’nin bayrağın yırtıldığı günün öğleden sonraki oturumunda yer alan konuşması 20. sırada idi

Ne olmuştu?

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun “Yunan Adalarında İnsani Durum” başlıklı oturumunda, bölgedeki göçmenler ele alınırken, Yunanistan’ın aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin eski üyesi bağımsız Lagos, “Bir tarafta Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Ülkemize akın akın göçmen geliyor. İşte bu Türk bayrağı, bununla ne yapılır, yırtıp atılır. Artık buna bir son vermeliyiz” ifadelerini kullanmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Yunan vekili kınamıştı. AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez de yaptığı açıklamayla disiplin cezası uygulanması çağrısında bulunmuştu. Bu arada Yunan vekil hakkında resen soruşturma başlatıldı.

Sonuç olarak iddia doğru değil. Yunan vekilin bayrağı yırttığı oturumda Selin Sayek Böke yoktu. Bayrak yırtma olayı Brüksel’de yaşanırken, Böke ise birçok Türk parlamenterle birlikte o sıralarda Strazburg’daydı. İddia çarpıtmaya örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

European Parliament, Sitting of 29/01/2020, 29 Ocak 2020

European Parliament, 24. Urgent humanitarian situation on Greek Islands, especially of children - ensuring protection, relocation and family reunification (debate) 

Voice of America YouTube hesabı, AP'de Yunan Vekil Türk Bayrağını Yırttı, 30 Ocak 2020

Council of Europe, 20200128/2 (EN), 28 Ocak 2020 

Twitter, Selin Sayek Böke’nin paylaşımı, 30 Ocak 2020

Council of Europe, 20200129/2 (EN), 29 Ocak 2020

Twitter, Nacho Sanchez Amor’un paylaşımı, 30 Ocak 2020Twitter, Mevlüt Çavuşoğlu’nun paylaşımı, 30 Ocak 2020

NTV, Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekili Ioannis Lagos hakkında soruşturma, 31 Ocak 2020