Çin’de iki günde hastane inşa edildiği iddiası

İDDİA: Fotoğraftaki hastane, Çin’de koronavirüsü tedavi etmek için iki günde inşa edildi.

YANLIŞ

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsle ilgili iddialardan biri de, Çin’in vakalara yetişebilmek için 48 saatte hastane inşa ettiği idi. Teyit’e ihbar olarak gelen, birçok sosyal medya paylaşımı ve haber sitesinde yer alan iddiada, henüz tam anlamıyla bitmemiş bir inşaat görünüyordu. 


Ancak, fotoğrafta yer alan hastane iki günde inşa edilmedi. Görseldeki hastane Çin’in Huangang şehrinde bulunan Dabieshan Bölge Tıp Merkezi ve bu bölgenin şehir hastanesi konumunda. Hastanenin inşaatı 2018 yılından bu yana devam ediyor.  

Hastanenin inşaatı 2018’den beri devam ediyor 

Fotoğrafta yer alan hastane, Huangang şehir hastanesinin yeni binası olarak inşa edilen, bin yataklı Dabieshan Bölge Tıp Merkezi. Bu merkez aratıldığında 28 Ocak 2020 tarihli bir videoya ulaşılıyor. Video, Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN)’na ait. 

Muhabir, Dabieshan Hastanesi’nin önünden yaptığı yayında, hastanenin bir kısmının koronavirüs taşıyan hastaları tedavi etmek için hazırlandığını belirtiyor. Yani yeni bir hastane inşa edilmiyor; mevcut bir hastanenin bir bölümü virüsle mücadele için hazırlanıyor. Yayında hastanenin geri kalanının da yavaş yavaş tamamlandığı ve Mayıs ayında biteceği söyleniyor. Hastaneye Hunan ve Shangong eyaletlerinden de gelen doktorlar olduğu ve en az bin insanın tedavi görmesinin beklendiği de ekleniyor.  

Dabieshan Tıp Merkezi’ne görev için gelen doktorlar

Hastanenin inşaatının yeni olmadığına bir başka kanıt ise, Çinli haritalandırma sistemi Baidu Maps. Burada Dabieshan Tıp Merkezi’ni arattığımızda 2018 yılında çekilmiş bir görüntüye ulaşabiliyoruz. Bu görüntüde bahsi geçen tıp merkezinin inşaatı görülebiliyor.  

Dabieshan Tıp Merkezi’nin 2018 yılındaki görüntüsü

Aynı anda birçok hastane inşa ediliyor 

Fotoğrafta yer alan hastane dönüştürülmüş olsa da, Çin’de koronavirüs tespit edilen hastaların tedavisi için acil inşa edilen hastaneler var. Bunlardan biri de Hubei eyaletinde bulunan Leishenshan Hastanesi. Hastane Wuhan’daki salgından dolayı zatürre gelişen hastaları tedavi etmek için inşa ediliyor. Hastanenin binin üzerinde kişiye hizmet vermesi bekleniyor ve inşaat görüntüleri canlı olarak yayınlanıyor. İnşaat 25 Ocak’ta başlamış ve 5 Şubat 2020’de de tamamlanması planlanıyor. Yani hastane, 11 gün içinde hazır olacak. 

Huoshenshan Hastanesi’nin, Çin’de inşa edilmesinden önce ve sonra görüntüleri

İnşaat halindeki bir başka hastane ise, Huoshenshan Hastanesi. 24 Ocak 2020’de inşaatına başlanan bin yataklı hastanenin 3 Şubat 2020’de bitmesi öngörülüyor. Bu durumda bu hastanenin de 10 günde biteceğini söylemek mümkün.

Çin’de 2003 yılında ortaya çıkan SARS ile başa çıkmak için de bir hastane inşa edilmişti. Pekin’de inşa edilen Xiaotangshan Hastanesi de yedi günde bitmiş ve hasta kabul etmeye başlamıştı. 

Sonuç olarak fotoğraftaki hastanenin iki gün içinde inşa edildiği bilgisi gerçeği yansıtmıyor. Dabieshan Tıp Merkezi mevcut şehir hastanesinin bir parçasıydı. İddia yanlış bilginin yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Baidu, Dabieshan Regional Medical Center

CGTN YouTube hesabı, “Dabie Mountain Medical Center takes first batch of patients”, 28 Ocak 2020

CGTN YouTube hesabı, “Aerial view of Huoshenshan Hospital construction site”, 28 Ocak 2020

baijiahao.baidu.com, “Hunan's first batch of aid medical teams advance into "Dabie Mountain”, 30 Ocak 2020

Baidu Maps, Dabieshan Tıp Merkezi’nin 2018 yılı görüntüsü

Bussiness Insider Singapore, “Videos show the shockingly rapid progress China is making with 2 hospitals it’s panic-building to fight the coronavirus”, 28 Ocak 2020

BBC, “Coronavirus: China building two hospitals in just a few days to tackle virus”, 29 Ocak 2020

China Daily Facebook hesabı, Construction of the Wuhan Leishenshan makeshift hospital, 28 Ocak 2020

China.org, “Xiaotangshan Hospital”, 17 Eylül 2003