5ChOzde9KPY

CNN Türk’ten Musul yerine Erbil fotoğrafı

İDDİA / Fotoğraf: Musul Operasyonu'nun başladığı saatlerde Musul'un gökyüzünden çekilmiş fotoğrafı.

YANLIŞ

CNN Türk’te Deniz Bayramoğlu’nun sunduğu Gündem Özel programının 15 Ekim 2016 tarihli yayınında, Musul Operasyonu konuşulurken ekrana operasyona ait olduğu iddia edilen üç fotoğraf yansıtıldı.

 

Ekrana verilen fotoğraflardan sonuncusu bir uçak veya insansız hava aracından çekilmiş olduğu izlenimi veren ve şehrin ışıklarını gösteren bir görseldi. Sunucunun iddiasına göre fotoğrafta gözüken Musul idi ve siyah yerler IŞİD’in yaktığı petrol varillerinden çıkan dumanlardı.

musul-erbil-cnnturk

CNN Türk’te yayınlanan fotoğraf

Bayramoğlu’nun iddiasının aksine fotoğraf Musul’dan veya Musul Operasyonu’ndan değildi. 1 Şubat 2016 tarihinde hellyluv.fans hesabından yapılan bir Instagram paylaşımında fotoğrafın Erbil’den olduğuna dair etiketler yer alıyor.

erbil-instagram-hellyluv

Ayrıca Bölgesel Kürt Yönetimi’nin resmi sitesinde Erbil fotoğrafı olarak kullanılan gökyüzünden gece çekimi ile Musul olduğu iddia edilen fotoğraf uyuşuyor.

flight-over-iraq-erbil

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.