CNN Türk’ün attığı tweette Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dolar hakkındaki açıklamasının yer aldığı iddiası

İDDİA: CNN Türk tarafından atılan bir tweette, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın "Artan dolar kurundan dolayı inançlı insanlar Fatiha, Felak ve Nas surelerini okumalı" şeklinde bir açıklamasına yer verildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında yaygınlaşan bir görselin, CNN Türk’ün tweetinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Artan dolar kurundan dolayı inançlı insanlar Fatiha, Felak ve Nas surelerini okumalı” şeklinde açıklama yaptığını gösterdiği iddia edildi.


Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın artan dolar kurundan dolayı dua okunması gerektiği yönünde bir açıklaması olduğu ve CNN Türk’ün bu yönde bir tweet attığı iddiası doğru değil. CNN Türk hesabının attığı belirtilen tweet, farklı bir kullanıcının profil fotoğrafını ve adını değiştirerek mizah amaçlı attığı sahte bir tweet. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ise böyle bir açıklaması bulunmuyor.

CNN Türk’ün orijinal Twitter hesabının kullanıcı adı farklı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasını paylaşan Twitter hesabının kullanıcı adının @verecaksin olduğu görülebiliyor. CNN Türk’ün onaylı mavi tıklı gerçek hesabının kullanıcı adı ise @cnnturk.


Sahte hesabın kullanıcı adının ekran görüntüsü

Gerçek hesabın kullanıcı adının ekran görüntüsü

@verecaksin isimli hesap ise şu an askıya alınmış durumda.

Diyanet İşleri Başkanlığı böyle bir açıklama yapmadı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın böyle bir açıklamasına ise kendi internet sitesinde yer alan basın açıklamaları, mesajlar ve duyurular kısmından ulaşılamıyor. Ayrıca paylaşılan tweet görüntüsü dışında da  güvenilir herhangi bir kaynakta böyle bir açıklama yer almıyor.

CNN Türk’ün “diyanet” kelimesi geçen tweetleri arasında böyle bir tweet yok

CNN Türk’ün orijinal Twitter hesabından atılan tweetlere de bakıldığında içerisinde “diyanet” kelimesi geçen böyle bir tweeti bulunmuyor.

İPUCU: Twitter’da bir hesabın belirli bir kelimeyle attığı tweetleri görebilmek için Twitter arama kutusuna istediğiniz bir kelimeyi ve bakmak istediğiniz hesabın kullanıcı adını “from:kullaniciadi” şeklinde yazabilirsiniz.

teyit.org‘un görüştüğü cnnturk.com İçerik Müdürü Gözde Akgüngör Pamuk konuyla ilgili şunları söyledi:

CNN TÜRK’e ait olmayan bir hesap tarafından yazılan twiti biz de gördük. Haberi ve twiti gören birçok okurumuz da bize ulaştı. Sosyal medyanın doğası gereği hızla yayınlan paylaşımın CNN TÜRK ile hiçbir ilgisinin olmadığını duyurmak isteriz. Okurlarımızdan ve sosyal medya kullanıcılarından, yapılan paylaşımların hesap isimlerine dikkat etmelerini rica ediyoruz. Örneğin Twitter’dan bahsediyoruz, hesapta mavi tik olup olmadığına bakmak basit, hızlı ve etkili bir çözüm olabilir…

SON GÜNCELLEME: 8 Ağustos 2018 / 09:33

  • Gözde Akgüngör Pamuk’un açıklaması eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

CNN Türk orijinal Twitter hesabı

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesi, Basın açıklamaları

Twitter, CNN Türk'ün orijinal hesabından "diyanet" kelimesini içeren tweet araması