Çocuk istismarından hükümlü bulunanlara af geldiği iddiası

İDDİA: TBMM’de kanunlaşan önerge ile çocuk istismarından hükümlü bulunanlara af geldi.

 

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan bazı gönderilerde TBMM’ye sunulan bir önerge ile çocuk istismarına af geldiği iddia edildi. 14 Nisan 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık bin 500 kez retweet edildi.  Aynı iddia Tele1, İnternet Haber, Sözcü gibi haber sitelerinde de konu edildi. 

Ancak iddia doğru değil. Mecliste çocukların cinsel istismarına af getiren bir önerge kabul edilmedi. Meclisten geçen ceza infaz düzenlemesinde böyle bir madde yer almıyor.  Sosyal medyada yer alan kanun tasarısı, meclise sunulmadı. 

Meclis tutanaklarında af konusu geçmiyor

13 Nisan 2020 gecesi mecliste Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edildi. Ancak mecliste kabul edilen ceza infaz düzenlenmesinde çocuk istismarından dolayı hükümlü olanların affına yönelik bir madde yer almıyor. Sosyal medyada ilgili kanunu gösterdiği iddiası ile paylaşılan görsel, aslında bu kanunu göstermiyor.

13 Nisan Pazartesi günü kaydedilen meclis tutanağında da böyle bir teklif sunulduğuna ilişkin bir bilgiye rastlanmıyor. Bu teklifin, cinsel istismar suçlarına yönelik bir infaz indirimi söz konusu olmadığı ifade ediliyor.

Ayrıca ceza infaz düzenlemesi kabul edilmeden önceki son iki günün meclis tutanaklarına baktığımızda, konunun gündeme gelmediğini görüyoruz. 12 Nisan Pazar günkü tutanakta “cinsel” ve “çocuk” ifadelerini aradığımızda, çocuklara yönelik cinsel istismar suçunun affına yönelik bir konuşmaya ulaşamıyoruz. Bu tutanakta terör suçları, kasten adam öldürme, kadın cinayeti, kadına şiddet, cinsel suçlar, uyuşturucu imal ve ticareti suçları kapsam dışında bırakılmak suretiyle cezaevlerinde cezalarını çekenlerin kalış süreleri ile ilgili düzenlemeye ilişkin infaz kanunu değişikliğinin görüşüldüğü belirtiliyor. 11 Nisan Cumartesi meclis tutanağında da böyle bir teklif bulunmuyor. Kısacası ceza infaz düzenlemesi kabul edilmeden son iki gün önce gerçekleştirilen genel kurullarda çocuk cinsel istismarının affı gündeme gelmemiş.

Bazı milletvekilleri de mecliste böyle bir konunun görüşülmediğini belirtti. Örneğin TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Zeynel Emre ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Adalet Komisyonu’na böyle bir teklif gelmediğini, mecliste görüşülmediğini ve kanunlaşmadığını ifade etti. Ayrıca AK Parti MKYK üyelerindenHacı Bayram Türkoğlu da böyle bir affın gündeme gelmediğini belirtti.

Adalet komisyonuna böyle bir teklif sunulmadı

Ceza infaz düzenlemesini genel kurula sunulduktan ve kanun kısmı tamamlandıktan sonra Adalet Komisyonu’na “Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanuna geçici madde eklenmesine ilişkin kanun teklifi” adında bir teklif gelmediği görülüyor. Ayrıca TBMM’de sunulan tüm kanun tekliflerine TBMM Kanun Teklifleri Sorgu Formu üzerinden ulaşabiliyoruz. İddia edilen geçici madde burada da yer almıyor. 

Ceza infaz düzenlemesi neleri kapsıyor?

14 Nisan 2020’de kabul edilen ceza infaz düzenlemesi tutuklular hakkında yapılan işlemlere veya bunlarla ilgili faaliyetleri ve tedbirleri kapsıyor. Düzenlemede cinsel suçtan hüküm giymiş suçlularla ilgili kararlar mevcut. Buna göre, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkum olanların kapalı ceza infaz kurumundan açık ceza infaz kurumuna geçmeleri için idare ve gözlem kurulu kararlarıyla infaz hakiminin onayı gerekli. Denetimli serbestlik hakkından da yararlanamayacaklar. Yeni koronavirüs salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020’ye kadar izinli sayılacak. Fakat cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkum olanlar, bu haktan yararlanamıyor.

Bu düzenlemede dikkat çeken bir diğer madde ise koşullu salıverme ile ilgili. Cinsel saldırı, cinsel taciz, reşit olmayanla cinsel ilişki suçlarından süreli hapis cezasına mahkum olanlar ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan hapis cezasına mahkum olan çocuklar, cezalarının üçte ikisini infaz kurumunda çekmişlerse, koşullu salıverilmeden yararlanabilir.

“Af, tasarı olarak hazırlanmış”

Teyit, konuyla alakalı görüş almak için Mor Çatı’ya ulaştı. Yapılan telefon görüşmesinde Mor Çatı yetkilileri, çocuklara yönelik cinsel istismar affının uzun süredir gündemde olduğunu ifade etti. Mor Çatı’nın aktardığına göre, 14 Nisan 2020’de kabul edilen ceza infaz düzenlemesi ile, çocuk cinsel istismarı affı teklifi karıştırıldı. 14 Nisan 2020 tarihli ceza infaz düzenlemesinde çocuk cinsel istismarı affına yönelik bir önerge bulunmadığı doğru olsa da, Mor Çatı’ya göre, çocukların cinsel istismarının affı fikri rafa kalkmadı, ilerleyen günlerde yeniden karşımıza çıkabilir. 

Sonuç olarak iddia doğru değil. Çocukların cinsel istismarının affına yönelik önerge mecliste kabul edilmedi. Kabul edilen ceza infaz düzenlemesinde böyle bir madde yer almıyor. Sosyal medyada yer alan kanun tasarısı, meclise sunulmadı. İddia, çarpıtmaya örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

TBMM, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 14 Nisan 2020

TBMM, 13 Nisan 2020 Pazartesi Genel Kurul Tutanağı

TBMM, 12 Nisan Pazar Genel Kurul Tutanağı

TBMM, 11 Nisan Cumartesi Genel Kurul Tutanağı

Twitter, Zeynel Emre’nin iddiayı yalandığı tweeti, 14 Nisan 2020

Twitter, Murat Emir’in iddiayı yalanladığı tweeti, 14 Nisan 2020

Twitter, Hacı Bayram Türkoğlu’nun iddiayı yalanladığı tweeti, 14 Nisan 2020

TBMM, Adalet Komisyonu’na sunulan kanunlar

Mor Çatı ile yapılan telefon görüşmesi, 15 Nisan 2020 / 14.30