Çoklu roket atarın seri atış yaptığı video Barış Pınarı Harekatı’ndan değil

İDDİA: Çoklu roketatarın seri atış yaptığını gösteren video Barış Pınarı Harekatı’na ait.

YANLIŞ

Sosyal medyada birçok hesap tarafından paylaşılan bir videonun çoklu roketatarların 9 Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı Harekatı sırasında PKK/YPG’li hedefleri vururken gösterdiği iddia edildi.

Twitter’da Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Akın Yavuz tarafından da 10 Ekim 2019’da paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık 100 retweet ve 400 beğeni aldı.

Ancak video Barış Pınarı Harekatı’ndan değil. Video, 14 Eylül 2018’de Rusya’nın Sibirya bölgesi yakınında bulunan Tsugol kentinde Uragan MLRS tipi çok namlulu roketatar sistemi ile yapılan “Vostok tatbikatını” gösteriyor.

Video Rusya’daki bir tatbikattan 

İddia konusu videoya RT’nin YouTube hesabından ulaşılabiliyor. 14 Eylül 2018’de paylaşılan videonun Rusya Savunma Bakanlığı tarafından paylaşıldığı ifade edilmiş. YouTube’daki videonun başlığı ise “Yangın Fırtınası: Vostok-2018 egzersizlerinde kasırga reaktif sistemi”.

Rambler isimli haber sitesinde de tatbikatın Sibirya’nın Tsugol kenti yakınında ve Uragan MLRS tipi çok namlulu roketatar sistemi ile yapıldığı ifade edilmiş. Aynı habere Rusya kaynaklı başka internet sitelerinden de ulaşılabiliyor. Bu sitelerde de iddia konusu videodan bazı anları görebilmek mümkün. 

Real Clear Defense isimli internet sitesinde ise bir hafta süren tatbikatın 17 Eylül 2018’de bittiği ve tatbikat sırasında resmi makamlardan alınan bilgiler doğrultusunda 297 bin personel, 36 bin ekipman ve bin hava aracının kullanıldığı belirtilmiş. Tatbikatla ilgili başka bilgilere BBC Türkçe’nin konu ile ilgili hazırladığı haberden de ulaşılabiliyor. Haberde Vostok 2018’in Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri tatbikat olduğunun altı çizilmiş. Ayrıca tatbikata Çin, Moğolistan ve Türkiye’nin de davet edildiği ifade edilmiş. Haberde NATO’nun tatbikatla ilgili çekinceleri de dile getirilmiş. Tatbikatla ilgili farklı görüntülere Ruptly’nin 14 Eylül 2018 tarihli bir YouTube videosundan da ulaşılabiliyor

Sonuç olarak Barış Pınarı Harekatı sırasında yerli füzelerin YPG/PKK’lıları vurduğu anlar olarak paylaşılan çoklu roket atarların videosu aslında Eylül 2018’de Rusya’nın Sibirya’daki bir kentte düzenlediği Vostok 2018 tatbikatından bir görüntü. Söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek olarak gösterilebilir.

Kaynaklar

BBC Türkçe, Vostok 2018: Rusya ve Çin'den ‘Soğuk Savaş’ sonrasının en kapsamlı tatbikatı, 28 Ağustos 2018

Real Clear Defense, İlgili makale, 5 Ekim 2018

Rambler, İlgili haber, 14 Eylül 2018

YouTube, RT’nin videosu, 14 Eylül 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

BBC Türkçe, Vostok 2018: Rusya ve Çin'den ‘Soğuk Savaş’ sonrasının en kapsamlı tatbikatı, 28 Ağustos 2018

Real Clear Defense, İlgili makale, 5 Ekim 2018

Rambler, İlgili haber, 14 Eylül 2018

YouTube, RT’nin videosu, 14 Eylül 2018