Covid-19 nedeniyle kapalı olan AVM’deki deri eşyaların küflendiği iddiası

İDDİA: Alışveriş merkezinde havalandırma sistemi kapalı halde bekleyen deri eşyalar küflendi. 

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen paylaşımlarla fotoğrafların Covid-19 önlemleri kapsamında kapatılan bir AVM’de, havalandırma sistemleri kapalı halde bekleyen deri eşyaların küflendiğini gösterdiği iddia edildi. Fotoğraflar 7 binden fazla kez paylaşıldı, gönderilerden bazıları görüntülerin nerede çekildiğini belirtmezken, Onedio gibi siteler de görsellere yer verdi.

İddia doğru. Fotoğraflar Covid-19 önlemleri kapsamında 18 Mart’tan bu yana alışveriş merkezlerinin kapalı olduğu Malezya’daki Metrojaya alışveriş merkezinde kaydedilmiş.

Fotoğraflar Malezya’da bir alışveriş merkezinden

Fotoğrafları tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda yakın zamanda birçok habere ve paylaşıma konu olduklarını görüyoruz. Bunlardan bazıları fotoğrafların çekildiği yer hakkında bilgi vermezken, bazıları ise fotoğrafların Malezya’da Metrojaya isimli bi alışveriş merkezinde çekildiğini belirtiyor.

Alışveriş merkezinin resmi Facebook sayfasındaki 11 Mayıs tarihli ilgili açıklamaya ulaşabiliyoruz. Açıklamada sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların görevlileri bilgilendirmek amacıyla çekildiklerini ve eşyaların küflenmesine neden olabilecek olasılıkların araştırıldığını belirten alışveriş merkezi, salgına yönelik hijyenik önlemlerin alınmaya devam ettiğini de ekliyor. Mağazalarda devam eden temizlik işlemlerini ve küf nedeniyle zarar gören ürünleri temizlemede kullandıkları yöntemleri paylaşan alışveriş merkezi, 13 Mayıs itibariyle hizmete açıldı.

Küf neden oluşur?

Küf bir çeşit mantar ve havada süzülen sporların ideal bir zemine yerleşmesi sonucu oluşur. Özellikle nemli ve karanlık ortamlar yeni küf mantarı kolonileri oluşması için ideal. Alışveriş merkezi ürünlerin üzerinde oluşan küfün kesin nedenini açıklamasa da iki aya yakın süredir kapalı olan alışveriş merkezlerinin havalandırma sistemlerinin de çalışmaması küf oluşumu için ideal bir ortam hazırlamış olabilir.

İlk vakanın Ocak 2020’de tespit edildiği Malezya’da 20 Mayıs itibariyle toplam 6 bin 978 vaka görüldü, pandemi sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 114. Hükümet 18 Mart’tan bu yana pandemiye karşı okulların ve alışveriş merkezlerinin kapatılması, şehirlerarası yolculuğun kısıtlanması gibi birçok önlem aldığını açıkladı.

Sonuç olarak iddia doğru. Fotoğraflar Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan bir AVM’deki küflenen deri eşyaları gösteriyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

The Jakarta Post, Mold found growing on leather products in Malaysian mall after two months' closure, 12 Mayıs 2020

Facebook, paylaşım, 10 Mayıs 2020

Yahoonews, Grody goods: Sabah store removes wonderfully moldy leather items, 12 Mayıs 2020

Facebook, Metrojaya açıklama, 11 Mayıs 2020

Facebook, Metrojaya temizlik işlemleri, 11 Mayıs 2020

Facebook, Metrojaya ürün temizliği, 13 Mayıs 2020

Facebook, Metrojaya açılış açıklaması, 12 Mayıs 2020

CDC, INDOOR ENVIRONMENTAL QUALITY What is mold?, 1 Eylül 2015

mothership, What happens when goods have not been touched for a while?, 11 Mayıs 2020

Thestraitstimes, Coronavirus: Mould found growing on leather products in Malaysia as businesses reopen, 12 Mayıs 2020

Reuters, Malaysia confirms first cases of coronavirus infection, 25 Ocak 2020

Covid-19 Malaysia, Situasi Semasa Pandemik COVID-19 Di Malaysia, 18 Mayıs 2020

scmp.com, Coronavirus: Malaysia in partial lockdown from March 18 to limit outbreak, 16 Mart 2020

Johns Hopkins Üniversitesi, Koronavirüs vaka sayıları