Cumhurbaşkanı Erdoğan “Musul bizimdir” demedi

İDDİA: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Ekim 2016 tarihinde Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsü'nün açılışı sırasında yaptığı konuşmada “Musul bizimdir” dedi.

YANLIŞ

Musul Operasyonu, Türkiye gündeminde birçok tartışmanın açılmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Ekim’de yaptığı konuşma ise tartışmalara başka bir boyut kazandırdı. 

Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sitesi Erdoğan’ın yapmış olduğu konuşmadaki sözlerini “Erdoğan: Musul bizimdir, ben tarih dersi veriyorum” başlığı ile haberleştirdi.

Konuşmanın sosyal medyada ses getirmesi üzerine, Sol Haber Porta, Yurt, İleri Haber, ABC Gazetesi gibi haber siteleri de haberi “Musul bizimdir” manşetiyle yayınladı. Ayrıca haber, Conflict News isimli İngilizce haber yayınlayan bir Twitter hesabında da aynı başlık ile paylaşıldı.

erdogan-musul-konuşa

“Bizimdir” değil “bizimdi” dedi

İddiaların aksine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’nın İnegöl ilçesinde Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsü’nün açılışında yaptığı konuşmada “Geçmişte Kerkük bizimdi, Musul bizimdi. Şimdi ben ‘Misak-ı Milli’ dedim diye rahatsız oldular. Ya niye rahatsız oluyorsunuz? Ben tarih dersi veriyorum” ifadelerini kullandı.

teyit.org‘un Twitter’daki uyarısının ardından Cumhuriyet, haberini düzelterek yeniden yayınladı.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.