Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa mitingindeki kalabalığa “Sakarya” diye seslendiği iddiası

İDDİA: Recep Tayyip Erdoğan Bursa mitingindeki kalabalığa “Sakarya” diye seslendi.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videoda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Haziran 2018’de gerçekleştirilen Bursa mitinginin sonunda kalabalığa, “Sakarya” diye seslendiği iddia edildi.

Mücahit Avcı isimli kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan video yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi ve 2 bin kişi tarafından retweet edildi.

Yarın Haber isimli internet sayfası da konuyu haberleştirerek Erdoğan’ın bu sözleri sonrasında mitingin sonlandırıldığını ifade etti.

Sözler Erdoğan’ın miting sonunda okuduğu Sakarya Türküsü isimli şiirden

Ancak Erdoğan’ın Bursalılara hitaben “Sakarya” şeklinde seslendiği iddiası doğru değil. Erdoğan’ın Bursa mitingine ait görüntünün son kısmının kesilerek bağlamından kopartıldığını söylemek mümkün. Videonun tamamı izlendiğinde, Erdoğan’ın mitingin sonunda Necip Fazıl Kısakürek’e ait Sakarya Türküsü isimli şiirin son dizelerini okuduğu görülebiliyor.

AK Parti Bursa milletvekili adaylarının sahneye çıkmasının ardından Erdoğan’ın Necip Fazıl’a ait; “Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya; Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya!” şeklindeki sözleri duymak mümkün.

Bir kullanıcı tarafından 11 Haziran 2018’de video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen görüntülerde de mitingin tamamı izlenebiliyor. Aynı şekilde mitingin sonunda Erdoğan’ın Sakarya Türküsü isimli şiiri okuduğu fark ediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise yine Erdoğan’ın Bingöl mitingindeki kalabalığa “Diyarbakır” şeklinde seslendiği iddia edilmiş ve teyit.org videonun doğru ancak eski tarihli olduğuna dair bir analiz yayınlamıştı.

Erdoğan’ın, Necip Fazıl’a ait Sakarya Türküsü isimli şiirini sıklıkla kullandığı söylenebilir. 21 Ocak 2018’de Bursa’da AK Parti İl Kadın Kolları kongresinde konuşan Erdoğan, Necip Fazıl’ın yine aynı şiirini okumuştu.

Kaynaklar

A Haber, Mitingten canlı yayın görüntüler, 11 Haziran 2018

YouTube, Mitingten görüntüler, 11 Haziran 2018

 

Kaynaklar

A Haber, Mitingten canlı yayın görüntüler, 11 Haziran 2018

YouTube, Mitingten görüntüler, 11 Haziran 2018