Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingde Yeni Zelanda saldırısının görüntülerini izlettiği iddiası

İDDİA: Cumhurbaşkanı Erdoğan Tekirdağ’daki yerel seçim mitinginde Yeni Zelanda saldırısının görüntülerini izletti.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mart Cumartesi günü Tekirdağ’daki yerel seçim mitingi sırasında,  bir önceki gün Yeni Zelanda’da gerçekleşen ve Müslümanları hedef alan silahlı saldırının görüntülerini izlettiği iddia edildi.

Türkiye’de pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından takip edilen Onedio.com tarafından da konuya ilişkin bir yazı yayımlandı. 60 bin okuyucuya ulaşan yazıda, Erdoğan’ın saldırı görüntülerini yerel seçim kampanyası için kullanmasını eleştiren yorumlara da yer verildi.

Sosyal medyanın yanı sıra, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin internet sayfalarında da iddia edilen görüntülerin Erdoğan tarafından miting alanındakilerle paylaşıldığına ilişkin videolara yer verildi.

TRT Haber ve Anadolu Ajansı ise resmî Twitter hesaplarında bahsi geçen paylaşımlarla ilişkilendirilen mitingin tamamını gösteren videoları paylaştı, ancak Yeni Zelanda’daki saldırı görüntüleriyle ilgili herhangi bir detaya değinmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mart Cumartesi günü Tekirdağ’da halka seslendiği yerel seçim mitinginde, bir gün önce Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırılarına ilişkin görüntüleri miting alanındakilere izlettiği iddiası doğru.

Söz konusu görüntülere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmî Twitter hesabı (@RT_Erdogan) üzerinden ulaşmak mümkün. Tekirdağ’daki seçim konuşmasının tamamını içeren, yaklaşık bir saat süren video, “Tekirdağ’dayız.” ifadesi eklenerek paylaşıldı. 9 bin 526 kişi tarafından beğenilen canlı yayın, bin 914 retweet aldı.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye ilişkin kararı ve Yair Netanyahu’nun konuya ilişkin Twitter paylaşımları da ekrana yansıdı

Miting sırasında, söz konusu görüntülerin yanı sıra, Avrupa Parlamentosu tarafından 13 Mart Çarşamba günü, oy çokluğu ile alınan, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasına ilişkin karar metninin 14. maddesini içeren bir görüntüye de, Ayasofya’nın statüsüne dair bir açıklama içerdiği gerekçesiyle yer verildi.

Sonrasında Erdoğan, Yair Netanyahu’nun, resmî Twitter hesabından, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili kararına ilişkin aynı gün yaptığı paylaşımın Türkçe çevirisine de yer verdi.

Bunun hemen ardından ise iddia edilen, Yeni Zelanda’daki silahlı saldırı anlarına ait görüntüler ekrana geldi.

Aralarında çocukların da bulunduğu izleyicilere sansürsüz olarak sunulan bu görüntüler, izleyenlerde travmaya yol açabileceği endişesiyle Facebook tarafından platformdan kaldırılmıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Avrupa Parlamentosu, Türkiye hakkında komisyon raporu, 13 Mart 2019

Cumhuriyet, Erdoğan'ın izlettiği katliam görüntülerine uzman yorumu: Çocuklar uzak tutulmalı, 18 Mart 2019

Euronews, Facebook canlı yayınlanan Yeni Zelanda'daki katliam görüntülerini sildi, 17 Mart 2019

Facebook, Millet ve Ötesi sayfası tarafından iddia fotoğrafı içeren bir paylaşım, 16 Mart 2019

Onedio, Yeni Zelanda'da camideki katliam görüntüleri Erdoğan'ın mitinginde yayınlandı, 16 Mart 2019

Sözcü, AKP mitinginde sinevizyon detayı! Katliam görüntüsü canlı yayınlandı, 16 Mart 2019

Twitter, AA Canlı isimli Anadolu Ajansı sayfası tarafından paylaşılan Tekirdağ mitingini gösteren video, 16 Mart 2019

Twitter, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmî hesabı üzerinden paylaşılan Tekirdağ miting videosu, 24:2416 Mart 2019

Twitter, Kaç Saat Oldu isimli sayfa tarafından paylaşılan iddia fotoğraf, 16 Mart 2019

Twitter, Nair Netanyahu'nun Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararına ilişkin tweet, 13 Mart 2019

Twitter, TRT Haber Canlı isimli sayfa tarafından yayımlanan Tekirdağ mitingine ilişkin video, 16 Mart 2019