Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında flütle İzmir Marşı çalındığı iddiası

İDDİA / Video: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında flütle İzmir Marşı çalındı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındaki bir kızın flütle İzmir Marşı’nı çaldığı iddia edildi. Twitter’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan video 3 binden fazla beğeni aldı. Başka bir kullanıcının paylaşımında ise video 6 binden fazla beğenildi.

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanındaki kızın flütle İzmir Marşı’nı çaldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Görüntülerin 23 Nisan 2016’da Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı sırasında çekildiği görülebiliyor. Orijinal videoda ise Cumhurbaşkanı’nın yerine sembolik olarak geçen Başak Tahan’ın sırasıyla “Hayat Bayram Olsa” isimli şarkıyı ve İstiklal Marşı’nı çaldığı görülebiliyor.

Görüntülere eklenen ve yan flütle İzmir Marşı’nın çalındığı videoyu ise buradan görmek mümkün. 7 Haziran 2017’de bir kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen görüntülerde İzmir Marşı yan flüt eşliğinde çalınıyor.

Erdoğan, 2016 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile beraberindeki öğrencileri kabul etmişti. Başak Tahan isimli çocuk ise temsili olarak Erdoğan’ın yerine Cumhurbaşkanı olmuştu.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan çocuklarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti, 23 Nisan 2016

Hürriyet, Cumhurbaşkanı'na soru sorarken ağladı, 23 Nisan 2016

YouTube, İzmir Marşı’nın yan flütle çalındığı video, 7 Haziran 2017