Cumhurbaşkanı 11 Mart 2020 tarihli grup toplantısında sokağa çıkma yasağından bahsetmedi

İDDİA: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Mart 2020 tarihli grup toplantısında sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini açıkladı.

YANLIŞ

WhatsApp gibi kapalı mesajlaşma platformlarında dolaşan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen bir gönderiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında yeni koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edileceğinden bahsetti. 

Ancak iddia doğru değil. Gruplarda dolaşıma sokulan görsel Hürriyet gazetesinin mobil sitesinden alınmış ve fotoğrafın altındaki metin değiştirilmiş. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında böyle bir açıklama yapmadı ve o gün tespit edilmiş vaka sayısı da üç değil, birdi.

Görüntüdeki detaylar

Paylaşıma sokulan görsel incelendiğinde, Hürriyet.com.tr’nin mobil sayfasında kullanılan yazı karakterinin daha farklı olduğu anlaşılabiliyor. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM grup toplantısı 11 Mart 2020 tarihinde yapıldı. Toplantının yapıldığı gün Türkiye’de tespit edilmiş vaka sayısıysa “bir” olarak açıklanmıştı. Ancak görselde üç vaka olduğu belirtiliyor; iki de il bilgisi paylaşılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada özellikle hastanın bulunduğu ili belirtmemişti ve hükümetin bu kararı 13 Mart 2020 itibariyle değişmedi.

Erdoğan sokağa çıkma yasağından bahsetti mi?

Paylaşımdaki bir diğer iddia ise, Pazar gecesi itibariyle yarı zamanlı sokağa çıkma yasağı ilan edileceği. Açıklama bir kulis bilgisine dayandırılsa ya da kapalı bir toplantıda söylendiği bilgisiyle paylaşılsa, ispat etmek zor olabilirdi. Ancak grup toplantısında Cumhurbaşkanı’nın söylediği tüm sözlere açık kaynaklardan ulaşmak mümkün. 

Nitekim Hürriyet’in konuyla ilgili orijinal haberi incelendiğinde, solda yer alan görseldeki ifadelerin hiçbirinin kullanılmadığı anlaşılabiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’dan gelen bir vatandaşımızda tetkikler sonucunda koronavirüs tespit edildi. Genel sağlık durumu iyi olan bu vatandaşımızın tedavisi sürüyor” dedikten sonra alınan tedbirleri paylaşılıyor. 

Erdoğan’ın konuşmasının geniş bir bölümüne AK Parti’nin internet sayfasından da ulaşmak mümkün


Dahası, Erdoğan böyle bir açıklama yapmış olsa, haber yalnız Hürriyet’te yer almaz, geniş yankı uyandırırdı. Oysa Google’da Erdoğan’ın adıyla sokağa çıkma kelimelerini birlikte arattığımızda hiçbir sonuca erişemiyoruz.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 Mart 2020 tarihli grup toplantısında sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini söylediği iddiası doğru değil. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

BBC Türkçe, Türkiye'de koronavirüs ile ilgili son durum ne, hangi önlemler alındı?, 11 Mart 2020

Hürriyet, Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Corona Virüsü' açıklaması, 11 Mart 2020

Sözcü, Erdoğan’dan, tespit edilen ilk vaka sonrası corona virüsü açıklaması, 11 Mart 2020

Takvim, Başkan Erdoğan'dan AK Parti Grup Toplantısı'nda önemli açıklamalar, 11 Mart 2020

AK Parti, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan, TBMM Grup Toplantımızda konuştu, 11 Mart 2020