Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ve YSK’ya giden yolların kamyonlarla kapatıldığı iddiası

İDDİA : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne ve Yüksek Seçim Kurulu’na giden yollar kamyonlarla kapatıldı.  

DOĞRU

Çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan iddia kapsamında Cumhurbaşkanı Külliyesi ve Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) giden yolların kamyonlarla kapatıldığı, binaların önlerinde kamyonların bulunduğu iddia edildi.

İddiaya OdaTV, Cumhuriyet, Halkın Habercisi, Haber 3 ve Aydınpost gibi internet siteleri de yer verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Yüksek Seçim Kurulu’na giden bazı yolların kamyonlarla kapatıldığı iddiası doğru. Öte yandan sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünden çekildiği belirtilerek paylaşılan bir fotoğrafın ATO Congressium binasının hemen yanından çekilmiş olduğu anlaşılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yakınlarında kamyonlar görülüyor

Haberlerde şöyle bir fotoğrafın paylaşıldığı görülüyor:

Bu fotoğrafın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yaklaşık 1 kilometre uzağında çekildiği anlaşılıyor.

Sosyal medyada paylaşılan başka fotoğraflarda da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde kamyonların bulunduğu görülüyor.

Kamyonun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giden Alparslan Türkeş Caddesi’ne dönüş yolunu kapattığı görülüyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünden olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ATO Congressium binasının önünden

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünden çekildiği iddia edilen bu fotoğrafların çekildiği caddeleri Google Street View üzerinden incelediğimizde fotoğrafların farklı bir lokasyondan olduğu anlaşılıyor.

Ankara’da Söğütözü Caddesi üzerinde çekilmiş bu fotoğraf ATO Congressium binasının hemen yanından. ATO Congressium binasında yurt dışından gelen oyların bulunduğu ve burada yurt dışı oylarının sayımının yapılacağı biliniyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun bulunduğu caddenin bir tarafı kamyonla kapatıldı

Sosyal medyada paylaşılan başka fotoğraflarsa YSK’nın bulunduğu Mithat Paşa Caddesi’nin kamyonla kapatıldığını gösteriyor.


Fotoğraflar incelendiğinde Mithat Paşa Caddesi üzerinde YSK’ya giden yolun bir tarafının kamyonla kapatıldığı anlaşılıyor.

Buna ek olarak gün içinde Mithat Paşa Caddesi’nden çekilen görüntüler incelendiğinde çok sayıda güvenlik kuvvetinin yanı sıra caddede bir kamyonun da bulunduğu görülüyor.

Özetle paylaşılan fotoğraflar ışığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Yüksek Seçim Kurulu’na giden bazı yolların kamyonlarla kapatıldığının doğru olduğunu söylemek mümkün. Sosyal medyada Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünden denerek paylaşılan bir fotoğrafınsa ATO Congressium binasının hemen yanından çekilmiş olduğu görülüyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google Street View, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne yaklaşık 1 km mesafede yer alan yoldan görüntü

Google Street View, Alparslan Türkeş Caddesine dönüş sapağını gösteren görüntü

Google Street View, ATO Congressium Binasının hemen yanından görüntü

Google Street View, Mithat Paşa Caddesinden bir görüntü

OdaTV, Mithat Paşa Caddesinden paylaşılan video