Darüşşafaka Lisesi değil, eski binası imam hatip oldu

İDDİA: Darüşşafaka Lisesi, İmam Hatip Lisesi oluyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada Fatih’te bulunan ve 1873 yılında eğitim vermeye başlayan Darüşşafaka Lisesi’nin Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi olacağı, okulun bu nedenle İstanbul İl Özel Dairesi tarafından restorasyona alındığı iddiaları gündeme geldi.

darussafaka-lisesi-restorasyon-tabela

Darüşşafaka Lisesi, İstanbul Fatih’te 120 yıl boyunca eğitim verdiği tarihi binasından 1994’te Maslak’taki kampüsüne taşınmıştı.

Lisenin taşınmasının ardından Maliye Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonucunda binanın Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisi yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’na geçen Fatih’teki kampüs alanının, 2008 yılında Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi olmasına karar verildi. İsmi Uluslarararası Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi olan okul, 2011-2012 Eğitim Öğretim yılından itibaren eski Darüşşafaka Lisesi binasında eğitim faaliyetlerine başladı.

maslak

Restorasyon işleminin İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yapıldığına dair paylaşılan görsel doğru ancak günümüze değil restorasyonun yapıldığı 2008 yılına ait. İstanbul İl Özel Dairesi ise, 6 Aralık 2012 tarihli ve 28489 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6360 sayılı Kanun ile kapatıldı.

Darüşşafaka Lisesi’nin Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi olacağına dair ilk haberler 2009 yılında Radikal gazetesinde çıkmıştı. Funda Özkan köşesinde yer verdiği konu ile ilgili, okul alanının Milli Eğitim Bakanlığı’na verildiği ve buraya İmam Hatip Lisesi yapılmasına karar verildiğini belirtmişti.

darussafaka-lisesi-restorasyon

Darüşşafaka Cemiyeti de konu ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “1994 yılında daha fazla çocuğa fırsat eşitliği sağlamak ve daha modern koşullarda eğitim sunmak amacıyla Darüşşafaka Lisesi, Fatih’teki 121 yıllık binasından Maslak’taki yeni kampüsüne taşınmıştır” denildi.

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti bünyesindeki Darüşşafaka Eğitim Kurumları  vatandaşların yaptığı bağışlarla, annesi veya babası vefat etmiş, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere eğitim vermeye Maslak’taki yeni kampüsünde devam ediyor.

SON GÜNCELLEME: 7 Aralık 2016 / 10:49

  • Darüşşafaka Cemiyeti’nin açıklaması eklendi.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.