Davalar karıştı: Halisdemir’in ailesine açılan tazminat davası yok

İDDİA: 15 Temmuz darbe girişimi sırasında öldürülen Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in ailesine 90 bin TL’lik tazminat davası açıldı. Türkiye Barolar Birliği savunma için 30 avukat görevlendirdi.

YANLIŞ

Doğan Haber Ajansı (DHA) tarafından 04 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan “Şehit Halisdemir’in Ailesine Tazminat Şoku” başlıklı haberde “Şehit Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in babası, darbe girişimini yaşadığı gece oğlunun öldürdüğü darbeci general Semih Terzi’nin ailesinin kendilerine 90 bin liralık tazminat davası açtığını ileri sürdü” ifadeleri yer aldı. Haberde ayrıca Barolar Birliği’nin de açılan tazminat davasına karşı dava açacağını iddia etti.

DHA’nın servis ettiği haberin ardından birçok haber kuruluşu askerin ailesine tazminat davası açıldığı haberini yayınladı.

Bozdağ’dan açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Twitter’dan yaptığı açıklamaya ve TBB Basın Bürosu’nun teyit.org‘a aktardığı bilgiye göre Ömer Halisdemir’in ailesine açılmış herhangi bir tazminat davası bulunmuyor. Bozdağ’ın açıklaması şöyle: 

“15 Temmuz 2016 Fetullahçı Darbe Teşebbüsünü önlemede büyük kahramanlık göstererek şehadet makamına yükselmiş merhum şehidimiz Ömer Halisdemir’in mirasçıları eşi ve çocukları aleyhine açılmış bir tazminat davası yoktur. Sosyal medyada yer alan haberler asılsızdır. Ayrıca her iki dava da nüfus müdürlüğünün yasa gereği ihbarı üzerine açılmıştır. Mirasçılık nedeniyle açılması zorunlu davalardır. Darbeci S.Terzi’nin mirasçılarıyla ilgili davanın, merhum şehid Ömer Halisdemir’in mirasçılarıyla ilgisi yoktur. Her iki dava ayrıdır. Darbeci Semih Terzi’nin mirasçısı eşi ve çocukları ile ilgili dava da “Çocuk mallarının korunması” davasıdır. İşin aslı,merhum şehid Ömer Halisdemir’in mirasçı eşi/çocuklarının,”çocuk mallarının korunması” için Aile Mahkemesine açılmış bir davadır.”

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.