Deniz Gezmiş’in asılması için 144 CHP’li vekilden 97’sinin “Evet” oyu kullandığı iddiası

İDDİA: Deniz Gezmiş’in asılması için 144 CHP’li vekilin 97’si “Evet” oyu kullandı. 

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan ve bazı haber sitelerine de konu olan iddiaya göre Deniz Gezmiş’in asılması için yapılan meclis görüşmelerinde 144 CHP’li vekilden 97’sinin “Evet” oyu kullandığı iddia edildi. İddiada ayrıca Necmettin Erbakan’ın Deniz Gezmiş için yapılan oylamada “Hayır” dediği belirtildi.

Ancak, 24 Nisan 1972 tarihinde yapılan görüşmelerde Deniz Gezmiş’in asılması için 144 CHP’li vekilden 97’sinin “Evet” oyu verdiği iddiası doğru değil. 24 Nisan 1972 tarihli meclis tutanakları incelendiğinde 144 CHP’li vekilden sadece 28 tanesinin “Evet” oyu verdiğini görmek (sf. 235) mümkün. Söz konusu oylamaya CHP’li 47 vekilin “Hayır” dediği, 2 vekilin çekimser olduğu, 67 vekilin ise görüşmelere katılmadığı anlaşılıyor.

24 Nisan 1972 tarihli görüşmelerde “Evet” oyu kullanan CHP’li vekillerin illere göre dağılımı ise aşağıdaki gibi. Söz konusu isimleri TBMM Albümü 2 No’lu ciltten de kontrol etmek mümkün.

Adana: Fazıl Güleç, Melih Kemal Küçüktepepınar, Emir H. Postacı, Kemal Satır

Ankara: İ. Sıtkı Hatipoğlu

Antalya: Hasan Ali Gülcan

Balıkesir: M. Nurettin Sandıkçıoğlu

Elazığ: Hayrettin Hanağası

Eskişehir: Şevket Asbuzoğlu

Gaziantep: Ali İhsan Göğüş

Giresun: Kayhan Naiboğlu, Mustafa Kemal Çilesiz

Gümüşhane: Necati Alp, Nurettin Özdemir

Hatay: Hüsnü Özkan

İçel: Turhan Özgüner

İstanbul: İsmail Hakkı Arar

İzmir: Şevket Adalan, Burhanettin Asutay

Kars: Osman Yeltekin

Konya: İrfan Baran

Kütahya: Ali Erbek

Muğla: Mualla Akarca

Niğde: M.Nuri Kodamanoğlu

Samsun: Mustafa Boyar

Trabzon: Cevat Küçük, Ali Rıza Uzuner

Zonguldak: Ahmet Güner

1968 devrimci gençlik hareketi önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölüm cezalarının yerine getirilmesine dair kanun tasarısı 450 üyesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylamaya katılan 323 milletvekili ile gerçekleştirilmiş, ölüm cezası, 48 red oyuna karşılık 273 oyla kabul edilmiş ve Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilmişlerdi.

Necmettin Erbakan “Hayır” oyu kullanmadı

Ayrıca ek olarak belirtilen, Necmettin Erbakan’ın söz konusu oylamada “Hayır” oyu kullandığı iddiası da gerçeği yansıtmıyor. 24 Nisan 1972 tarihli meclis görüşmelerine bakıldığında Konya Milletvekili Necmettin Erbakan’ın oylamaya katılmadığı (sf.238) görülebiliyor. Süleyman Demirel, İsmet Sezgin ve Alpaslan Türkeş gibi isimlerin “Evet” oyu verdiği kanun tasarısı hakkında Oral Çalışlar’ın yazdığı bir yazıya da ulaşmak mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

TBMM, Millet Meclisi Tutanak Dergisi, 24 Nisan 1972

TBMM, TBMM albümü 2 no’lu cilt

Radikal,Türkeş, Denizler’in idamında oy kullanmadı mı?, 9 Mayıs 2012