Ders notlarını kimseyle paylaşmayan öğrencinin notlarının ekrana yansıtıldığı iddiası

İDDİA: Ege Üniversitesi’nde ders notlarını kimseyle paylaşmayan öğrencinin notları kampüsteki ekrana yansıtıldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yer alan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir paylaşımda, Ege Üniversitesi’nde ders notlarını arkadaşlarıyla paylaşmak istemeyen bir öğrencinin notlarının gizlice ele geçirilip kampüsteki bir ekranda paylaşıldığı iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından 13 Kasım 2019’da Twitter’da paylaşılan fotoğraf, şimdiye kadar yaklaşık 43 bin kişi tarafından beğenildi

Ancak iddia doğru değil. Montajlanan fotoğraf, Ege Üniversitesi hakkında parodi içerikler üreten @ege_universityy isimli hesap tarafından mizah amaçlı üretilmiş. 

Olay gerçekte yaşanmamış

Ege Üniversitesi’nde ders notlarını arkadaşlarıyla paylaşmak istemeyen bir öğrencinin kampüs içinde yer alan ekranda notlarının paylaşıldığını gösterdiği ifade edilen fotoğrafın, @ege_universityy isimli Instagram hesabında paylaşıldığı görülebiliyor.

Teyit, konu hakkında iletişime geçtiği sayfa yöneticisi İhsan Canıtez aracılığıyla fotoğrafların orjinaline de ulaştı. Fotoğrafın orijinalinde, bahsi geçen panoda başka bir videonun yayınlandığı görülüyor. 

Fotoğraflarda da yer alan Canıtez, Teyit’e yaptığı açıklamada @ege_universityy isimli hesapta esprili öğrenci içerikleri hazırladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Can ile birlikte Instagram’da genelde üniversite öğrencilerinin yaşamlarını konu alan videolar çekiyoruz. Bu fotoğrafı çektiğimiz gün de kampüste yine bir video çekiminden dönüyorduk ve tam bu ekranın önünden geçerken aklımıza böyle bir edit yapıp paylaşım yapmak geldi. Sonrasında @ege_universityy hesabımızda paylaştık; takipçilerimiz, Ege Üniversitesi öğrencileri, bizi tanıdıkları ve bu zaytung haber tarzımıza alışık olduğu için gülüp geçtiler. Fakat aynı günün akşamında bu paylaşımı büyük sayfalarda gördük. Haliyle herkes gerçek sandı. Amacımız o an gülüp eğlenmekti, neyin ne zaman geniş kitlelere yayılacağını bilemiyorsunuz. Biz de olanı biteni uzaktan izledik. Umarım bir gün uyandığımızda videolarımız da bu kadar geniş kitleye yayılmış olur.”

Ege Üniversitesi’nde yaşandığı ifade edilen olayın sosyal medyada en çok paylaşılan yanlış bilgi türlerinden parodi kategorisine yerleştirmek mümkün

Kaynaklar

Instagram, Bahsi geçen fotoğrafın paylaşıldığı sayfa, 13 Kasım 2019

İhsan Canıtez ile konu hakkında yapılan yazılı görüşme, 15 Kasım 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Instagram, Bahsi geçen fotoğrafın paylaşıldığı sayfa, 13 Kasım 2019

İhsan Canıtez ile konu hakkında yapılan yazılı görüşme, 15 Kasım 2019