Diyanet ‘Çocuklara zeka geliştirici oyuncaklar vermeyin’ açıklamasında bulundu mu?

İDDİA: Diyanet İşleri Başkanlığı "Çocuklara Zekâ Geliştirici Oyuncaklar Vermeyin" şeklinde bir açıklama yaptı.  

YANLIŞ

İlk olarak Kaparoz isimli bir internet sitesinde 24 Ocak 2019 tarihinde yapılan ve sosyal medyada da paylaşılan haberde, Diyanet İşleri Başkanlığının “Çocuklara zeka geliştirici oyuncaklar vermeyin” şeklinde bir açıklama yaptığı iddia edildi. Facebook’ta Nokta isimli bir sayfada paylaşılan iddia 146 kişi tarafından paylaşıldı.

Ancak Diyanet İşleri Başkanlığının “Çocuklara zeka geliştirici oyuncaklar vermeyin” şeklinde bir açıklama yaptığı iddiası yanlış. Haberi paylaşan Kaparoz isimli site bir parodi haber sitesi. Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sitesinde de böyle bir açıklamaya rastlanmıyor.

Kaparoz’un sloganı: Yalan, dolan, iftira

Sitede yer alan haberde bir Diyanet yetkilisinin görüşleri bildiriliyor. Habere göre Diyanet yetkilisi, yeni gelen neslin ileri zekalı olma probleminin olduğunu ve ileri zekalı çocukların ibadeti sorguladığını söylüyor. Haberde ayrıca yetkilinin, eğitime harcanan paranın gereksiz olduğunu, bu parayla yabancılardan telefon, araba alınabileceğini söylediği de belirtiliyor. Haberde açıklamasına yer verilen Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilisinin ismine yer verilmiyor.

Ancak Kaparoz, parodi haberler yapmak için oluşturulmuş bir internet sitesi. Sitenin sloganının “yalan, dolan, iftira” olduğu görülebiliyor. Sitenin hakkımızda kısmına bakıldığında da içeriklerin kurgu olduğu ve bir haber sitesi değil mizah sitesi olduğu anlaşılabiliyor. Aynı sitede daha önce de NASA yetkililerinin bir kurgu açıklamasına yer verilmiş. Habere göre, NASA yetkilileri uzaylıların şirin görünmek için Marmaris’te UFO benzeri araçlarla makarna dağıttıklarını açıklıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yapılan aramalarda da böyle bir açıklama sonucuna ulaşılamıyor. Sitede çocuklara zeka geliştiren oyuncaklar verilmemesiyle ilgili herhangi bir basın açıklaması ya da duyuruya rastlanmıyor.

Peygamberimiz ve Gençlik Kitabı

İddia haberde ismi geçen ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basıldığı iddia edilen “Peygamber ve Gençlik” kitabının gerçek ismi “Peygamberimiz ve Gençlik”. Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesinde yayın ve satış bölümünde bu kitabı görmek mümkün.

Kitabın içeriğiyle ilgili tepkiler daha önce de bazı haber sitelerinde gündem olmuş. Evrensel gazetesinin internet sitesinde, 24 Ocak 2019 tarihli haber “Diyanet: Eğitim arttıkça dinden uzaklaşılıyor” başlığıyla yer aldı. Evrensel’de yer alan habere göre, kitapta tahsil ile dindarlık arasında ters yönlü bir ilişki olduğu ifade ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın teyit.org ile paylaştığı linkten kitabın ücretsiz PDF’ine ulaşılabiliyor. Kitabın “Küreselleşen dünyada gençlik ve gençlerde dini hakikat” bölümünde, sayfa 93’te şu ifadelerin olduğu görülebiliyor:

“Bu arada belirtmek gerekir ki psikolojik,ekonomik ve sosyal sıkıntıları arttıkça gençlerin ibadet etme davranışı daha da artmaktadır. Gerek düzenli ibadet etme gerekse ihtiyaç anında ibadetleri daha fazla yapma davranışı üniversiteli olmayan gençlere nispetle üniversiteli gençlerde yaklaşık % 8 daha düşüktür. Bu arada tahsil ile dindarlık arasında ters yönlü bir ilişkiden bahsedilebilir. Seküler alanlarda yüksek tahsil yapmanın genel anlamda dindarlık, özelde dinî inanç ve ibadetler üzerinde olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir. Çünkü gençlerin akademik bilgi birikimine bağlı olarak düşünce yapıları da irrasyonaliteden rasyonaliteye doğru evrilmektedir.”

Sonuç olarak, Diyanet İşleri Başkanlığının çocuklara zeka geliştiren oyuncaklar verilmemesi ile ilgili herhangi bir açıklama yaptığı iddiası yanlış. Haberin kaynağı olan Kaparoz isimli site parodi haberler yapan bir internet sitesi. Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sitesinden de böyle bir basın açıklaması ya da duyuruya ulaşılamıyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Kaparoz, İnternet sitesinin hakkımızda bölümü

Kaparoz, NASA’dan kritik uyarı: Marmaris’te görülen UFO’dan yeryüzüne makarna atılıyor, 7 Şubat 2019

Diyanet İşleri Başkanlığı, Resmi web sitesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Peygamberimiz ve Gençlik kitabı e-satış

Evrensel, Diyanet: Eğitim arttıkça dinden uzaklaşılıyor, 24 Ocak 2019

Gazete Manifesto, Diyanet baklayı çıkardı: Tahsil arttıkça dindarlık azalıyor, 24 Ocak 2019

Diyanet İşleri Başkanlığı, Peygamberimiz ve Gençlik, 2018