Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “tamam” kelimesini kullananlar hakkında fetva yayınladığı iddiası

İDDİA: Diyanet İşleri Başkanlığı “tamam” demenin mekruh olduğunu ve kelimeyi kullananların dinden çıkacağına dair fetva verdi.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir görselde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandığı belirtilen bir fetvada “tamam” demenin mekruh olduğunun ve “tamam” diyenlerin dinden çıkacağının belirtildiği iddia edildi.

İzci isimli sayfa tarafından 13 Mayıs 2018’de Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 5 bin kişi tarafından paylaşıldı. Düşünen Deli isimli sayfa tarafından ise Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 3 bin kişi tarafından paylaşıldı.

Ancak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “tamam” kelimesi hakkında bir fetva vererek kelimeyi kullananların dinden çıkacağını ifade ettiği iddiası doğru değil.

Konu hakkındaki ilk paylaşımın 9 Mayıs 2018’de Uludağsözlük isimli sitede yapıldığını ve “tamam demenin dinimizdeki yeri” başlıklı tartışmada “tamam” demenin mekruh olmakla ilişkilendirildiğini görmek mümkün.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan Duyurular, Basın Açıklamaları ve Mesajlar bölümlerine bakıldığında söz konusu fetva ile ilgili herhangi bir bilgiye rastlanmıyor. Çeşitli konularda fetvalar veren Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesine göz atıldığında yine söz konusu “tamam” fetvası ile ilgili bir içeriğe ulaşılamıyor.

Anadolu Ajansı’nın internet sitesinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın çeşitli konularda yaptığı açıklamaları görmek mümkün. Söz konusu haberlere bakıldığında Ali Erbaş’ın “tamam” hakkında bir açıklama yapmadığı fark edilebiliyor.

teyit.org’a açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri de söz konusu fetvanın gerçek olmadığını ifade etti.

“tamam” tartışmaları nasıl ortaya çıkmıştı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şayet bir gün milletimiz tamam derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz” sözleri üzerine sosyal medyada birçok kişi içinde “T A M A M” geçen paylaşımlar yapmıştı. Buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyen kullanıcılar da sosyal medyada “DEVAM” şeklinde paylaşımlar yapmıştı.

İlginizi Çekebilir:  Görsellerin TAMAM ve DEVAM tweetlerinin yurtdışından atıldığını gösterdiği iddiası

Kaynaklar

Diyanet.gov.tr, Duyurular, Basın Açıklamaları ve Mesajlar

Anadolu Ajansı, Ali Erbaş hakkındaki haberler

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Fetvalar

Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan telefon görüşmesi

 

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Diyanet.gov.tr, Duyurular, Basın Açıklamaları ve Mesajlar

Anadolu Ajansı, Ali Erbaş hakkındaki haberler

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Fetvalar

Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan telefon görüşmesi