Dolmuş şoförünün sel sırasında yolculardan para topladığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: İstanbul’daki sel sırasında dolmuş şoförü dolmuşun üstünde bekleyenlerden para topladı.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Yurt Gazetesi, En Son Haber, T24, Haber 7 gibi haber sitelerinde İstanbul’da sel sularından kaçmak için dolmuşun üzerinde bekleyenlerden dolmuş şoförünün para aldığı iddia edildi.

Ancak bu iddia doğru değil. Fotoğrafta dolmuş şoförünün aracın içerisinde olduğu görülebiliyor, beyaz tişörtlü kişi ise yolculardan birisi.

O sırada dolmuşun üzerinde oturduğunu iddia eden bir yolcunun fotoğrafın paylaşıldığı tweete attığı yorumda durumun böyle olmadığını, beyaz tişörtlü kişinin erkek yolcu olduğunu ve aracın üzerinde oturan kadınlara yardım ettiğini ifade etti.

Twitter’dan teyit.org’un iletişime geçtiği Nilüfer Ezberci, beyaz tişörtlü kişinin oradaki tek erkek yolcu olduğunu ve kendilerine yardım ettiğini, fotoğraflarda da aracın içerisindeki şoförün görüldüğünü belirtti. Ezberci’nin teyit.org’a gönderdiği fotoğraflarda da şoförün beyaz tişörtlü kişi olmadığı görülebiliyor.

Hürriyet’te Dinçer Gökçe’nin haberinde, şoför Mahmut Açar iddialara ilişkin açıklama yaptı:  “Hayır asla öyle bir şey olmadı. Yolculara da bu sorulabilir. Biz zaten yola çıkığımız anda ücreti alıyoruz. Ki öyle bir anda olacak şey değil. Görüntülere yansıyan, beyaz tişörtlü gencin elini uzatması vs. sanırım o arada birbirlerine sigara vs. verdiler. Bu türden ihtiyaçlar giderilmeye çalışılıyordu. Dediğim gibi öyle bir anda para toplanması söz konusu olmaz”

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.