Donald Trump’ın Mexico City valisine tokat attığı iddiası

İDDİA / Video: ABD Başkanı Donald Trump Mexico City valisine tokat attı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yaygınlaşan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videoyla ABD Başkanı Donald Trump’ın Mexico City valisine tokat attığı ve kavga ettikleri iddia edildi. YouTube’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan video 52 binden, Başkan Erdoğan isimli Facebook sayfasında ise 7 binden fazla görüntülenme aldı.

Ancak ABD Başkanı Trump’ın Mexico City valisi ile kavga ettiği ve valiye tokat attığı iddiaları doğru değil. Video, Trump’ın 2007 yılında WrestleMania 23 isimli eğlence amaçlı düzenlenen Amerikan güreşinin basın toplantısında World Wrestling Entertainment Şirketi’nin başkanı Vince McMahon ile gösteri amacıyla yaptığı kavgayı gösteriyor.

İnternette paylaşılan videonun sağ üst köşesinde “WWEClips” yazısının yer aldığı görülebiliyor. Bu kısaltmanın açılımı ise, “World Wrestling Entertainment” yani Dünya Güreş Eğlence Şirketi. Trump’ın çok uzun yıllardır WWE ve Amerikan güreşiyle ilgilendiği biliniyor.

Getty Images isimli lisanslı fotoğrafların ve videoların yer aldığı internet sitesinde de bu videonun orijinaline ulaşılabiliyor. Videonun açıklamasında, “Donald Trump, Dünya Güreş Eğlence Şirket’nin WrestleMania 23 için düzenlediği basın toplantısında Vince McMahon’ı tokatlıyor, Trump Towers, New York, 28 Mart 2007” ifadeleri bulunuyor.

Yukarıdaki fotoğrafta Wrestlemania 23 afişi görülebiliyor.

Trump uzun yıllardır Amerikan güreşiyle ilgileniyor

Trump ve McMahon’ın Amerikan güreşi ringinde başka görüntüleri de bulunuyor;

İddiadaki videoda Trump ve tokat attığı kişi arasında duran kişi ise Stone Cold Steve Austin isimli Amerikan güreşçisi.

ABD’de doğrulama yapan Snopes sitesinde de bu videonun Trump ve Mexico City valisini gösterdiği iddiası incelenmiş ve videonun Amerikan güreşi gösterisinden olduğu belirtilmişti.

İddia videoda Trump’un tokat attığı belirtilen Mexico City valisinin ismi ise Miguel Angel Mancera.

Miguel Angel Mancera’nın fotoğrafı

Kaynaklar:

Getty Images, Trump’ın WrestleMania videosu, 28 Mart 2007

YouTube, Trump’ın Amerikan güreşi görüntüleri, 8 Aralık 2013

YouTube, Trump’ın Stone Cold Steve Austin ile videosu, 9 Şubat 2016

Snopes, İddianın incelendiği haber, 26 Mart 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Getty Images, Trump’ın WrestleMania videosu, 28 Mart 2007

YouTube, Trump’ın Amerikan güreşi görüntüleri, 8 Aralık 2013

YouTube, Trump’ın Stone Cold Steve Austin ile videosu, 9 Şubat 2016

Snopes, İddianın incelendiği haber, 26 Mart 2018