Dünya üzerinde daha önce görülmemiş 6 elementin Aydın’da bulunduğu iddiası

İDDİA: Aydın’da Dünya üzerinde daha önce görülmemiş 6 element bulundu.

YANLIŞ

Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde paylaşılan bir haberde Aydın’da bulunan bazı taşlarda Dünya üzerinde bulunmayan 6 adet element bulunduğu iddia edildi.

Rumi Çatıkkaş adlı vatandaş tarafından bulunan ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kamu İşbirliği Geliştirme, Uygulama, ve Araştırma Merkezi’ne (ÜSKİM)  araştırılmak üzere numune olarak gönderilen taşların analiz edilmesi sonucu tespit edilen 26 elementin 6’sının Dünya üzerinde bulunmadığı iddia edildi. Rumi Çatıkkaş, verdiği röportajda taşları özel kılan bir diğer unsurun da taşlar üzerinde tespit ettiği insan ve hayvan figürleri olduğunu ekledi.

Söz konusu iddia Hürriyet, Milliyet, Posta, Habertürk gibi haber siteleri tarafından “Dünya’da bulunmayan 6 element Aydın’da bulundu” başlığıyla haberleştirildi. Aydın Denge, Anadolu’da Bugün gibi bazı yerel gazeteler de haberi “Didim’de sahilde figürlü göktaşı buldu” şeklinde verdi.

Facebook’ta ‘Bunları Biliyor Musunuz?’ isimli sayfa tarafından da paylaşılan iddia 5 bin 500 kez beğenildi.

Fakat Rumi Çatıkkaş’ın bulduğu iddia edilen taşlarda Dünya’da bulunmayan 6 elementin tespit edildiği iddiası doğru değil. Analiz edilen taşlarda tespit edilen oksit bileşenlerin hepsi periyodik cetvelde bulunan elementlerden oluşuyor.

Analiz sonucunda periyodik tabloda bulunanların dışında bir elemente rastlanmadı

teyit.org’un Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kamu İşbirliği Geliştirme, Uygulama, ve Araştırma Merkezi (ÜSKİM) ile yaptığı telefon görüşmesinde ÜSKİM Genel Koordinatörü Gökhan Ceyhan, yayımlanan haberlerin kendilerinin yaptığı analizi doğru aktarmadığını, henüz keşfedilmemiş 6 elementi keşfettikleri iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Ceyhan, kendilerine gönderilen numuneler üzerine çıkarttıkları raporda sonuçlar üzerine herhangi bir yorumda bulunmadıklarını ve röportaj veren Rumi Çatıkkaş’ın sonuçları çarpıtarak aktardığını da ekledi.

ÜSKİM 6 Ocak 2019 tarihinde çıkan haberler üzerine 7 Ocak 2019 tarihinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü üzerinden bir basın duyurusu yaptı. Duyuruda “yarı kantitatif bir analiz tekniği olan XRF cihazıyla bu malzemenin analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda periyodik cetvelde yer alan 26 adet element ve oksit bileşik formları verilmiştir. Raporda malzemenin kökeni hakkında herhangi bir yorum bulunmamaktadır.” ibaresi yer alıyor.

Basın duyurusuna ek olarak Rumi Çatıkkaş tarafından bulunduğu iddia edilen taşların analizi sonucu çıkarılan rapor da paylaşıldı. Raporda periyodik tablo dışında yeni keşfedilmiş bir element olmadığı görülebiliyor.

Raporda tespit edilen elementler: Fe (Demir), Al (Alüminyum), Si(Silisyum), Ti (Titanyum), Cr (Krom), Ni (Nikel), Ca (Kalsiyum), P (Fosfor), K (Potasyum), Mn (Mangan), Mg (Magnezyum), Nb (Niobyum), Zn (Çinko), La (Lantan), Mo (Molibden), Zr (Zirkonyum), Y (Itriyum), Ce (Seryum), Gd (Godolinyum), Na (Sodyum), Cu (Bakır), Sr (Stronsiyum), Ga (Galyum), S (Kükürt), Sc (Skandiyum), As (Arsenik) şeklinde sıralanıyor.

Periyodik cetvelde yer alan elementlerin büyük çoğunluğu dünya üzerinde doğal olarak bulunur. Bir kısmı ise bilim insanları tarafından üretilmiş ve isimlendirilmiştir. Bu nedenle de periyodik cetvel içerisinde yer alan rapordaki elementlerin dünyada bulunmaması mümkün değil.

Ayrıca raporda müşteri olarak belirtilen kişinin isminin Alper Altay olduğu görülüyor. teyit.org’a konuşan ÜSKİM yetkilileri de taşların kendilerine Rumi Çatıkkaş tarafından değil Alper Altay tarafından getirildiğini iletti. Konuyla ilgili teyit.org’un ulaşmaya çalıştığı Çatıkkaş’tan henüz bir geri dönüş alınmadı.

XRF Cihazı nedir?

ÜSKİM’in duyurusunda kayaçlar içindeki elementleri tespit etmek için kullandıklarını belirttikleri XRF cihazı element taraması yapmak için kullanılıyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Merkez Laboratuvarı’ndan alınan bilgiye göre elementel ve kimyasal kompozisyonu belirlenmek istenen örneğe yüksek enerjili radyasyon göndererek elektronları uyaran XRF cihazı sayesinde, örneklerin içerdiği elementlerin gösterdikleri ışıma oranlarına göre elementler tespit edilebiliyor.

Taşların üzerinde bulunduğu iddia edilen insan ve hayvan figürleri tartışmalı

Söz konusu taşların paylaşılan fotoğrafları incelendiğinde taşları bulan kişi olan Rumi Çatıkkaş’ın sözlerinde iddia ettiği gibi taşların üzerinde insan ve hayvan figürleri açık ve net bir şekilde görülemiyor.

Fakat iddia sahibi kişinin taşların üzerinde hayvan ve insan figürleri olduğunu iddia etmesinin sebebi Apofeni (Apophenia) olabilir. Dış dünyada görülen herhangi bir nesneyi, şekli veya sesi ilgisi bulunmayan başka şeylere benzetmeye ya da yeni anlamlar yüklemeye Apofeni (Apophenia) ismi veriliyor. Bu durumu en güzel açıklayan şeylerin başında bulutlar geliyor. İnsanların bulutlara baktığında çıkarttığı farklı anlamlar ya da şekiller Apofeni’yi anlamak için güzel bir örnek teşkil ediyor. Yazar Murat Gülsoy’un konu hakkında aydınlatıcı bir yazısına da buradan ulaşmak mümkün.

Sonuç olarak, Rumi Çatıkkaş’ın bulduğu ve analiz ettirdiği taşların içinde Dünya üzerinde daha önce görülmemiş 6 element tespit edildiği iddiası doğru değil. Söz konusu taşlar periyodik tabloda bulunan elementleri içeriyor.

Kaynaklar

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi,  Kamu İşbirliği Geliştirme, Uygulama, ve Araştırma Merkezi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, Basın açıklaması, 07.01.2019

ptable.com, Periyodik Tablo

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, numune taşların analizi sonucu çıkan rapor, 01.10.2018

Evrim Ağacı, Yeni Element Keşfetmek ve İsimlendirmek Üzerine, 19 Haziran 2016

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Merkez Laboratuvarı, X Işını Floresans Spektometresi

Sceptic’s Dictionary, Apophenia

Murat Gülsoy, Apophenia hakkındaki yazısı

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi,  Kamu İşbirliği Geliştirme, Uygulama, ve Araştırma Merkezi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, Basın açıklaması, 07.01.2019

ptable.com, Periyodik Tablo

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, numune taşların analizi sonucu çıkan rapor, 01.10.2018

Evrim Ağacı, Yeni Element Keşfetmek ve İsimlendirmek Üzerine, 19 Haziran 2016

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Merkez Laboratuvarı, X Işını Floresans Spektometresi

Sceptic’s Dictionary, Apophenia

Murat Gülsoy, Apophenia hakkındaki yazısı