Düzce Belediyesi’nin Atatürk heykelini yıkıp Rabia heykeli diktiği iddiası

İDDİA: Düzce Belediyesi Atatürk heykelini yıkıp yerine Rabia heykeli dikti.

KARMA

Sosyal medyada yaygınlaşan paylaşımlarda Düzce Belediyesi’nin Atatürk heykelini yıkıp yerine Rabia işaretinin heykelini diktiği iddia edildi.

Düzce Belediyesi’nin Eski Terminal Kavşağı’na Rabia işaretinin heykelini diktiği doğru ancak Atatürk heykelini yıktığı iddiası doğru değil.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Eski Terminal Kavşağı’na yapılan Rabia işareti heykelinin önünde Öncü Haber’e verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı;

15 Temmuz sendromundan sonra bazı şeylerin artık bu ülkede olamayacağını ortaya koyacak sembolleştirmelere ihtiyacımız var. Bunlardan bir tanesi de Cumhurbaşkanımızın özellikle vurgu yaptığı ‘Tek vatan, tek millet, tek devlet, tek bayrak’ vurgusudur. Bunu da Rabi dört demektir biliyorsunuz. Bunun da simgesi oluştu. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıkça işaret ettiği gibi. Onu Düzce’de ölümsüzleştirmek için böyle güzel bir kavşağa diktik. Bu kavşak henüz bitmedi tabi.

Kavşak’ta bugüne kadar bir heykel bulunmuyordu

Düzce Belediyesi’nin Rabia heykelini diktiği yerin Eski Terminal Kavşağı yani Kiremit Ocağı Kavşağı (Ela Bahriye Oral Bulvarı kesişimi) olduğunu Google Haritalar’dan tespit etmek mümkün.

Düzce Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan fotoğraf

Google Haritalar ve Google Earth’ten Eski Terminal Kavşağı (Kiremit Ocağı Kavşağı)’nın eski tarihlerde kaydedilmiş görüntülerine bakıldığında da söz konusu kavşakta daha önce bir heykel bulunmadığını görmek mümkün.


2005

2010  

201120132014

2016

Düzce’de ikamet eden farklı kişiler de o kavşakta hiçbir zaman Atatürk heykeli olmadığını teyit.org’a doğruladı.