Düzce’deki Rabia heykelinin üç parmağının kırıldığı iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Ülkücüler Düzce’deki Rabia işareti heykelinin üç parmağını kırdı.

YANLIŞ

Siyasi HaberArtı Gerçek, Yurt Gazetesi, Onurlu Gazeteciler, Haber Asi gibi bazı haber sitelerinde ve İlber Ortaylı Hayranları gibi Facebook sayfalarında yer alan haberlerde, Düzce’de dikilen Rabia heykelindeki üç parmağın, heykeli protesto eden ülkücü grup tarafından kırıldığı, yalnızca orta parmağın bırakıldığı iddia edildi.

Ancak heykelin üç parmağının kırıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Düzce İl Ülkü Ocakları 22 Haziran Perşembe günü heykeli protesto etmek üzere bir açıklama yapmış ancak heykele zarar vermemişti.

İlginizi Çekebilir:  Düzce Belediyesi'nin Atatürk heykelini yıkıp Rabia heykeli diktiği iddiası

Heykeldeki üç parmağın kırıldığına dair güvenilir herhangi bir kaynakta bilgi bulunmazken, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta da montaj izlerine rastlamak mümkün.

Düzce’de yaşayan Engin Çavuş’un bu gece (23 Haziran) saat 22:50’de çektiği ve teyit.org’a ilettiği fotoğraflarda da heykeldeki üç parmağın kırılmadığını görmek mümkün.

Fotoğrafın bu gece çekildiğini gösteren bilgiyi buradan “metadata” kısmına tıklayarak görebilirsiniz.

Ülkücüler: Türk’ün sembolü bozkurttur

Düzce Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Gülaçtı, protesto sırasında DHA’nın aktardığına göre şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Bir kere bu ülkücülerin evveliyatından beri seslendirdiği bir şeydir. Biz bunun yanına tek dili de ekliyoruz. Ancak bizim karşı çıktığımız Mısır’daki ayaklanmadan sonra Müslüman Kardeşler’in işareti olan Rabia işaretinin bizim milletimize milli bir sembol olarak empoze edilmesidir. Eğer ki Düzce Belediye Başkanı buraya bir milli sembol yapmak istiyorsa ya ‘Bozkurt’ yapacak ya çift başlı kartal yapacak. Rabia bizim sembolümüz değildir. Sadece siyasi eyyamcılık için buraya dikilen bu ucube bir an önce kaldırılmalıdır. İster kendi cebinden yapsın, ister belediyenin kasasından yapsın hiç kimse buraya bu ucubeyi dikemez.”

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.