Ebu Hanzala’nın Ankara’da panele katılacağı doğru, reklam panoları montaj

İDDİA: IŞİD’in Türkiye kolunda yer aldığı iddiası ile tutuklanıp daha sonra serbest bırakılan  Ebu Hanzala Ankara’da bir panele katılacak. Panelin duyurusu Etimesgut’ta reklam panolarında yer aldı.

KARMA

Oda TV, Yeni Çağ, Sözcü gibi bazı haber sitelerinde yer alan haberde, IŞİD’in Türkiye kolunda yer aldığı gerekçesiyle daha önce tutuklanan Ebu Hanzala kod isimli Halis Bayancuk’un Ankara’da bir panelde konuşacağı iddia edildi.

Bayancuk’un Ankara’da katılacağı panelin ise Etimesgut ilçesinde yer alan reklam panolarında duyurulduğu iddia edildi.


Panelin yapılacağı doğru

Ebu Hanzala’nın “Tevhid Dersleri” başlıklı videolarını paylaşan Tevhid Dergisi ve tevhidigundem.biz internet sitesinde yer alan açıklamalara göre, Halis Bayancuk’un Ankara’da 26 Şubat’ta bir panele katılacağı iddiası doğru. Dergi, geçtiğimiz hafta da Bayancuk’un İstanbul ofislerinde panele katılacağını duyurmuştu. Ayrıca “Ebu Hanzala” isimli Facebook sayfasında da Ankara’da düzenlenen panele ilişkin bir etkinlik sayfası bulunuyor.

Reklam panosu gerçek değil

Panele dair duyurunun yapıldığı Tevhid Ağacı isimli Facebook sayfasında bulunan bir görselde ise Ebu Hanzala’nın katılacağı panelin Etimesgut’taki reklam panolarında yer aldığı iddia ediliyor.

Ancak görsel gerçek değil. İzmir Karşıyaka’da bulunan bir reklam panosu Tevhid Ağacı tarafından montajlanarak üzerine Ebu Hanzala’nın katılacağı panelin duyurusu yerleştirilmiş. Gerçek fotoğraf ile montajı arasındaki farkı görmek için aşağıdaki çubuğu sürükleyebilirsiniz.

Montajlı reklam panosunu paylaşan Tevhid Ağacı Facebook sayfası ve Tevhid Dergisi’nin internet sitesi montaj yapıldığını kabul ederek şu açıklamayı yayınladı:

25 Şubat 2017 tarihinde Ebu Hanzala Hoca’nın konferansı ile ilgili Tevhid Ağacı isimli sosyal medya hesabından yayınlanan ve Etimesgut Belediyesi’nce düzenleniyormuş algısına sebebiyet veren paylaşım tamamen bir Photoshop ürünüdür. Müslümanlara “IŞİD” adı altında saldırmak için hazır kıta bekleyen sağ ve sol cenahlar, meselenin doğruluğuna dair hiçbir araştırma içerisine girme gayreti göstermeden hemen söz konusu Photoshop’u haberleştirmişlerdir. Meselenin Müslümanlar ve Müslümanlar üzerinden belli çevrelere yönelik bir saldırı haline dönüşmesi üzerine ilgili hesap da paylaşımını kaldırmış ve bir özür yayınlamıştır.

Ebu Hanzala kod ismiyle bilinen Halis Bayancuk, 2011 yılında El Kaide’yle bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanmış 2014 yılında tahliye edilmişti. Bayancuk 2015 yılında bu kez IŞİD’le bağlantılı olduğu gerekçesiyle tutuklanmış, 2016 yılında ise tahliye edilmişti.

Panel, iptal edildi

26 Şubat’ta Ankara’da gerçekleşeceği duyurulan panel, dün sabah saatlerinde iptal edildi. Panelin iptal edildiğini, Bayancuk yayınladığı bir video ile duyurudu ve kararın valilik tarafından alındığını iddia ederek bunu tehdit olarak kabul ettiklerini belirtti. Bayancuk’un iptal kararını duyurduğu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Ankara Valiliği basın birimi teyit.org‘a, kendilerinde böyle bir bilgi olmadığını söyledi.

SON GÜNCELLEME: 27.02.2017 / 10:19

  • Panelin iptal edildiğine ilişkin bilgi eklendi.