Ekrem İmamoğlu Hasan Âli Yücel’in öz yeğeni değil

İDDİA: Ekrem İmamoğlu, Hasan Âli Yücel’in öz yeğeni.

YANLIŞ

Twitter’da 17 Mart 2019’da paylaşılan bir gönderide, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun eski Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Âli Yücel’in öz yeğeni olduğu iddia edildi. Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan gönderi bin 700 beğeni aldı. Facebook’ta “Dünyanın ucunda bir gül açılmış” isimli sayfa tarafından da paylaşılan iddia yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi.

Ancak, Ekrem İmamoğlu’nun Hasan Âli Yücel öz yeğeni olduğu iddiası doğru değil. Teyit’in iletişime geçtiği İmamoğlu, Hasan Âli Yücel’le bir akrabalıklarının olmadığını belirtti. Ayrıca Hasan Âli Yücel’in kardeşi de bulunmuyor.

Hasan Âli Yücel tek çocuk

Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre Hasan Âli Yücel, Ali Rıza Bey ve Neyire Hanım’ın tek çocukları. Dolayısıyla Yücel’in kardeşleri ve yeğeni de yok. Fakat bir kişinin sadece kardeş çocukları yeğen sayılmıyor.

Teyit İmamoğlu’na ulaştı

Teyit daha ayrıntılı bilgi almak için Hasan Âli Yücel’in torunu Ali Eronat’a ulaşılmaya çalışılsa da dönüş alınamadı.

Daha sonra Teyit’in iletişime geçtiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Hasan Âli Yücel’in yeğeni olmadığını ifade etti. Ekrem İmamoğlu, “İmamoğlu” soyadının Karadeniz’de büyük bir ailenin soyadı olduğunu, kendi soyadlarının da bu aileden geldiğini belirtti. İmamoğlu ayrıca Hasan Âli Yücel’in de “İmamoğlullarından” olduğunu ekledi. Fakat kendisinin Yücel’le herhangi bir akrabalık ilişkisi bulunmuyor.

İmamoğlu Teyit’e yaptığı açıklamada kendi ailesinin soyunun Trabzon’dan fakat Hasan Âli Yücel’in ise Giresun’un Görele İlçesinin Daylı Köyü’nden geldiğini ekledi. Bu bilgi ışığında da kendisinin Yücel’in yeğeni olmadığının altını çizdi.

Hasan Âli Yücel’in baba tarafı Giresun-Görele’nin Daylı Köyü’nden

Milli Eğitim Bakanlığına göre Yücel’in “soyu, baba tarafından Giresun-Görele’nin Daylı Köyü’nden Ömer Efendi’ye” uzanıyor.  2007 yılında Bilgi Dergisinde yayımlanan ve Prof. Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Önal tarafından hazırlanan “Hasan Âli Yücel’in Şiirleri” adlı yazıda Hasan Âli’nin baba tarafının “İmamoğlu” lakabı ile anıldığı ifade ediliyor. Bu bilgi, Ekrem İmamoğlu’nun sözlerini destekler nitelikte.

Ekrem İmamoğlu’nun dedesi İmamzade Mevlüt

Ekrem İmamoğlu’nun ailesinden bahsettiği yazısı ise kendi internet sayfasında yayımlanıyor. Bu yazıda da, İmamoğlu’nun dedesinin “İmamoğlu” anlamına gelen “İmamzade” olarak anıldığı görülebiliyor. Ancak İmamoğlu’nun Hasan Âli Yücel’le doğrudan akrabalık bağı yok. İmamoğlu’nun biyografisinin yer aldığı metne ise buradan ulaşılabilir.

İmamoğlu, Hasan Âli Yücel hakkında paylaşım yapmıştı

1938-1946 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Âli Yücel Köy Enstitüleri’yle de anılıyor. İmamoğlu’nun da bu konuda paylaşımları mevcut.

Ekrem İmamoğlu 25 Şubat 2019 tarihinde Twitter hesabı üzerinden paylaştığı gönderide İstanbul için önerdiği Kent Enstitüleri projesini duyurmuş ve “Hasan Âli Yücel ülkenin dört bir yanına Köy Enstitüleri kurdu, biz de İstanbul’da Kent Enstitüleri kuracağız,” ifadesinde bulunmuştu. İmamoğlu’nun “köy enstitüleri” ile ilgili paylaşımları ve desteği nedeniyle bazı kullanıcılar Hasan Âli Yücel’in yeğeni olduğu iddiasını geliştirmiş olabilirler.

İmamoğlu “Yücel’in Çiçekleri” filminin galasına katıldı

Cengiz Özkarabekir’in yönetmenliğinde çekilen Hasan Âli Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un hayatı ve köy enstitülerinin kuruluşunu anlatan “Yücel’in Çiçekleri” isimli belgesel film (doküdrama) Başkanlığını Ekrem İmamoğlu’nun yürüttüğü Beylikdüzü Belediyesi tarafından da desteklenmiş  galası İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşmişti.

Ayrıca söz konusu haberlerde Ali Eronat’tan Hasan Âli Yücel’in torunu diye bahsedilirken, Ekrem İmamoğlu’ndan bir haber kanalında akrabası olduğuna dair bir sıfat hiç yer almamıştı. Beylikdüzü Belediyesi’nin filmle ilgili paylaşımlarını Twitter hesabında bulmak mümkün.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek Yerel Seçimler’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak yarışıyor.

Kaynaklar

Tarih ve Toplum Dergisi, 166. sayı

Çankaya Belediyesi, “Yücel’in Çiçekleri”

Köy Enstitüleri Kanunu

Milli Eğitim Bakanlığı, Hasan Âli Yücel’in hayatı

Ekrem İmamoğlu, “Cumhuriyet ve Dedem Mevlüt”

Köy Enstitüleri Vakfı Resmi İnternet Sitesi

Bilgi Dergisi, “Hasan Âli Yücel’in Şiirleri

Ekrem İmamoğlu ile yapılan telefon görüşmesi, 25 Mart 2019 / 14.30

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Tarih ve Toplum Dergisi, 166. sayı

Çankaya Belediyesi, “Yücel’in Çiçekleri”

Köy Enstitüleri Kanunu

Milli Eğitim Bakanlığı, Hasan Âli Yücel’in hayatı

Ekrem İmamoğlu, “Cumhuriyet ve Dedem Mevlüt”

Köy Enstitüleri Vakfı Resmi İnternet Sitesi

Bilgi Dergisi, “Hasan Âli Yücel’in Şiirleri

Ekrem İmamoğlu ile yapılan telefon görüşmesi, 25 Mart 2019 / 14.30