Ekrem İmamoğlu’na Papaz Makarios’un tablosunun hediye edildiği iddiası

İDDİA: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Başpiskopos III. Makarios'un tablosu hediye edildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na eski Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başpiskopos III. Makarios’un tablosunun hediye edildiğini gösteren fotoğraf paylaşıldı.

İddiaya konu olan fotoğraf,  Facebook’ta Since 1971 isimli sayfa tarafından 4 Ekim 2019 tarihinde paylaşıldı. Yaklaşık bin kişi tarafından paylaşılan gönderi, 134 kullanıcı tarafından da beğenildi.

Ancak, Ekrem İmamoğlu’na Başpikopos III.Makarios’un bulunduğu bir tablonun hediye edildiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanarak hazırlanmış. Ekrem İmamoğlu’na hediye edilen tablonun orijinalinde kendisinin bir portresi bulunuyor. 

Tablo ise bir iftar programında hediye edilmiş

Fotoğrafın orijinali Ekrem İmamoğlu’nun 15 Mayıs 2019’da katıldığı Bakırköy Belediyesi ve Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği’nin düzenledigi iftar programında çekilmiş.  

Ayrıca etkinliğe ait bir video YouTube’da bulunuyor. Videonun üçüncü dakikasının 34. saniyesinde tablonun hediye edilme anı görülüyor.

Habertürk’te yer alan Mayıs 2019 tarihli haberde de, hediye edilen tablonun Ekrem İmamoğlu’nun kendi portresi olduğu ve engelli bir vatandaş tarafından resmedildiği belirtiliyor. Fotoğrafın orijinalinde Ekrem İmamoğlu kendisine hediye edilen bu portreyle beraber poz veriyor.

Ekrem İmamoğlu daha önce de Makarios’un heykelini diktiği iddiasıyla gündeme gelmişti. Teyit bu iddia hakkındaki analizinde heykelde sadece Başpiskopos III. Makarios’un bulunmadığını, eserin Kıbrıs Anıtı olduğuna değinmişti. 

Sonuç olarak Ekrem İmamoğlu’na içerisinde Makarios’un bulunduğu bir tablonun hediye edildiği iddiası doğru değil. Bu iddiayı en yaygın yanlış bilgi türlerinden olan “manipülasyon” kategorisine yerleştirmek mümkün. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Turkiye Kulisi, Tablonun Ekrem İmamoğlu’nun kendi portresi olduğunu gösteren haber,15 Mayıs 2019

Habertürk, Tablonun engelli bir vatandaş tarafından resmedilmesi, 15 Mayıs 2019

Youtube, Tablonun Ekrem İmamoğlu’na hediye edildiği anı gösteren video, 15 Mayıs 2019

Teyit, Ekrem İmamoğlu’nun Makarios’un heykelini yaptırdığına dair iddianın analizi, 30 Mayıs 2019