Ekrem İmamoğlu’nun Ayasofya’da namaz kıldırmak için Diyanet’e başvurduğu iddiası

İDDİA: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayasofya’daki ilk namazı kıldırmak için Diyanet’e başvurdu ve ret cevabı aldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 Temmuz 2020’de Ayasofya’da kılınacak Cuma namazına imamlık yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığı’na (DİB) başvuru yaptı. DİB ise bu isteği reddetti.

Gazeteci Latif Şimşek tarafından 11 Temmuz 2020’de Twitter’da paylaşılan iddia yaklaşık 15 bin kişi tarafından beğenildi

Ancak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 24 Temmuz 2020’de Ayasofya’da namaz kıldırmak için DİB’e başvurmadı. Diyanet İşleri Başkanlığı da böyle bir başvuru yapılmadığının altını çizdi. 24 Temmuz’daki namazı, Diyanet İşleri Başkanı bizzat kıldıracak.  

İddia uydurma

Teyit konu hakkında İBB Sözcüsü Murat Ongun’la yazılı olarak görüştü. Ongun, böyle bir başvuru yapılmadığını, imamlık yapabilecek dini bilgiye sahip olmakla birlikte, Ekrem İmamoğlu’nun görevinin belediye başkanlığı olduğunu ifade etti.

Teyit’in ulaştığı Diyanet de iddiayı yanlışladı. Diyanet, İmamoğlu tarafından yapılan bir başvurunun olmadığını, o tarih itibariyle 24 Temmuz 2020’deki Cuma namazının kim tarafından kıldırılacağının ise kesinleşmediğini söyledi.

Teyit, iddiayı ortaya atan gazeteci Latif Şimşek’e de paylaşımın amacı ve kaynağını öğrenmek için ulaşmayı denedi, ancak henüz yanıt alamadı.

633 sayılı DİB Kanununa göre imamlık yapabilmek için kurum tarafından belirlenen yeterlilik ve şartların sağlanması gerekiyor. Yani DİB tarafından kanuna göre atanan kişiler imamlık yapabiliyor.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, daha sonra yaptığı açıklamada 24 Temmuz’daki Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldırıcağını söyledi.

Ekrem İmamoğlu hakkındaki iddiayı yanlış bilgi türlerinden uydurma kategorisine yerleştirmek mümkün.

Kaynaklar

Murat Ongun ile yapılan yazılı görüşme, 13 Temmuz 2020/16.15

DİB ile yapılan telefon görüşmesi, 14 Temmuz 2020/12.02

NTV, Ayasofya'da cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı kıldıracak, 14 Temmuz 2020

Mevzuat.gov.tr, DİB hakkındaki 633 sayılı kanun

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Murat Ongun ile yapılan yazılı görüşme, 13 Temmuz 2020/16.15

DİB ile yapılan telefon görüşmesi, 14 Temmuz 2020/12.02

NTV, Ayasofya'da cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı kıldıracak, 14 Temmuz 2020

Mevzuat.gov.tr, DİB hakkındaki 633 sayılı kanun