Elinde süt ve ekmek tutan çocuk fotoğrafının Ara Güler’e ait olduğu iddiası

İDDİA / Fotoğraf: Elinde süt ve ekmek bulunan çocuğun fotoğrafı Ara Güler’e ait.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen paylaşımlarda, elinde ekmek ve süt bulunan çocuğun fotoğrafının 17 Ekim 2018 tarihinde hayatını kaybeden fotoğraf sanatçısı Ara Güler’e ait olduğu iddia edildi.

Fotoğraf, Fenerbahçeli basketbolcu Gigi Datome tarafından Güler’in olduğu iddiasıyla Twitter hesabından paylaşıldı ve 10 bine yakın beğeni aldı.


Ancak fotoğrafın Ara Güler’e ait olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf, serbest fotoğraf sanatçısı Erdal Yazıcı tarafından 1989 yılında İstanbul Balat’ta çekildi.

Fotoğraf Erdal Yazıcı’nın portfolyosundan

Siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan çok sayıda proje gerçekleştiren Erdal Yazıcı’nın 1989 yılında İstanbul’da çektiği “Balat’ta Sabah” isimli fotoğrafına, sanatçının kişisel internet sitesinden ulaşılabiliyor.


Ayrıca Cumhuriyet gazetesinin 9 Mayıs 1989 tarihli sayısında Yazıcı’nın bu fotoğrafına yer veriliyor. Yazıcı’nın objektifine yansıyan fotoğraflardan oluşan ilk sergisinden de haberde bahsediliyor.

Yazıcı’nın İstanbul’da ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde çektiği siyah beyaz başka fotoğraflarda da çocukları konu aldığı görülebiliyor.

Ara Güler’in de çocukları konu aldığı siyah-beyaz pek çok fotoğrafı bulunuyor. Güler’in fotoğraflarına ise yine kendi internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Fotoğrafların bazıları;

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Erdalyazıcı.com, Erdal Yazıcı'nın çekmiş olduğu fotoğraf

Araguler.com.tr, Ara Güler'in çocuk fotoğrafları