Emirgan’daki Mado’nun manzarası için ağaçların kesildiği iddiası

İDDİA: Emirgan’daki Mado’nun manzarası için 15 Temmuz 2019 tarihinde ağaçlar kesildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Emirgan sahilindeki Mado isimli işletmenin boğaz manzarasına sahip olması için kesilen ağaçları gösterdiği iddia edildi. Fotoğraflar Ege Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Funda Bayrı Ersoy tarafından 15 Temmuz 2019 tarihinde Facebook’tan paylaşıldı. Kaynak olarak Ersoy’u gösteren bir Twitter kullanıcısı tarafından 17 Temmuz 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan gönderi ise şimdiye kadar 3 binden fazla kişi tarafından beğenildi.

Ancak, Emirgan’daki Mado işletmesinin boğaz manzarası için 15 Temmuz 2019 tarihinde ağaç kesimi yapıldığı iddiası doğru değil. Ağaçlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Emirgan Sahil Yolu Projesi kapsamında 2015 yılında kesilmişti. Proje kapsamında iddiaya konu olan Emirgan Sahili’nin bazı yerlerine yeni ağaçlar dikildi. Google Haritalar’daki 2015 ve sonrası görsellerde işletme binasının tam önünde büyük bir ağacın yer aldığı görülebiliyor. İddiaya konu olan Emirgan’daki Mado ise 2017 yılında kapandı. Şu an Mado’nun eski yerinde başka bir işletme bulunuyor.

Ağaçlar Emirgan Sahil Yolu Projesi için 2015’te kesildi

Ağaçlar, İBB tarafından Emirgan sahil yolunun denize doğru genişletilmesi için gerçekleştirilen proje kapsamında 2015 yılında kesildi. Yandex Haritalar’da Emirgan Sahili’ndeki Mado’nun 2014 yılındaki görüntülerine bakıldığında işletmenin karşısında iki büyük ağacın yer aldığı görülüyor. İBB’nin internet sayfasında yer alan ve 2015 yılında yapılan projenin bitmiş kısımlarına ait görsellerde, iddiaya konu olan sahil yolu boyunca yer yer görülen ağaçların henüz fidan boyutunda olduğu anlaşılıyor. Yani, 2014 yılında söz konusu işletmenin karşısında yer alan ağaçlardan bazıları, 2015 yılında İBB’nin sahil yolu genişletme projesi kapsamında kesilmiş ve sahilde bu alanın çevresine yeni ağaçlar dikilmiş.

İşletme binasının içerisinden projenin bitiminden sonraki dönemde 2016 ve 2018 yıllarında çekilen fotoğraflarda, proje öncesinde görülen iki ağacın bulunduğu yerde bir adet büyük ağacın yer aldığı anlaşılıyor.

İşletmenin önündeki ağaçların kesilmesi 2015 yılında da aynı iddia ile sosyal medyada paylaşılmış ve haberlere konu olmuştu. Ancak o tarihte de işletme müdürü Ersan İşsever haberler üzerine verdiği demeçlerde, işletme sahibi Muhammet Ali Aksoy ise sosyal medya paylaşımlarında ağaç kesimlerinin işletme ile bir ilgisi olmadığını söylemişti.

2017’de kapanan Mado’nun yerine Özsüt açılmış

İddiaya konu olan Emirgan’daki Mado ise 2017 yılında kapanmış, yerine Özsüt açılmış. Özsüt’ü işletenlerin Teyit’le paylaştığı Temmuz 2019 tarihli fotoğrafta işletmenin önündeki büyük ağaç görülebiliyor.

Sonuç olarak, Emirgan’daki Mado’nun önündeki ağaçların işletmenin boğaz manzarası için kesildiği iddiası doğru değil. İddia konusu fotoğraflarda yer alan Mado, 2017 yılında kapanmış. Ağaçlar ise İBB’nin Emirgan Sahil Yolu Genişletme Projesi kapsamında 2015 yılında kesilmiş. Bu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden çarpıtmaya örnek olarak gösterilebilir.

Kaynaklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emirgan Sahil Düzenleme İnşaat Projesi hakkında bilgi

İBBTube, Emirgan Sahil Yolu Projesi’nin videosu, 3 Şubat 2015

Yandex Haritalar, Emirgan’daki Mado’nun 2014 yılındaki görüntüsü, 2014

Diken, İşletmenin önündeki ağaçların kesilmesi ile ilgili haber, 12 Temmuz 2015

Posta, Aynı iddia ile paylaşılan başka bir haber, 11 Temmuz 2015

Facebook, Aynı iddia ile paylaşılan eski tarihli bir gönderi, 11 Temmuz 2015

Sarıyer Gazetesi, İşletme müdürünün ağaç kesimleriyle ilgili demeçinin yer aldığı haber, 11 Temmuz 2015

Twitter, İşletme sahibinin konu ile ilgili sosyal medya paylaşımı, 11 Temmuz 2015

İşletmenin sahibinin kuzeni ile Twitter üzerinden yapılan görüşme, 18 Temmuz 2019 /  12:50

Google Haritalar, İşletmenin 2015’teki yol genişletme çalışması sırasındaki manzarası, Ağustos 2015

Google Haritalar, 2016 yılında işletmenin önündeki ağacın görüldüğü fotoğraf, Aralık 2016